Przepisy

Deser z ciasta drożdżowego, borówek amerykańskich i lodów
Co zrobić gdy zostanie nam trochę ciasta na pizzę lub drożdżowego? Otóż doskonałym rozwiązaniem są… desery lodowe, a w tym przypadku połączenie kuleczek z ciasta z gałkami lodów waniliowych i borówkami amerykańskimi. Dzięki wykorzystaniu składników z innego przepisu danie wpisuje się w kategorię szybkie desery.
więcej
Potrawka ze schabu z pieczarkami
Poniższy przepis to jedno z tych nieśmiertelnych dań, które zaspokoi nawet największy głód. Połączenie schabu z kluskami śląskimi dostarcza ogromną ilość energii i jest idealne dla osób chcących przygotować się do dużego wysiłku fizycznego.
więcej
Mus z jabłek, gruszek i bananów do kopytek i makaronów
Kopytka kojarzą nam się z tłuszczem, skwarkami i tarta bułką. Tymczasem można je podać bardzo szybko, i zarazem nietypowo, na słodko. Do wykonania przepisu wystarczy zdobyć parę jabłek i gruszek oraz banana. Wszystkie te owoce są dostępne o tej porze roku niemal w każdym sklepie spożywczym.
więcej
Pączki z jabłek
Dla wszystkich, którzy zastanawiają się czy zjeść więcej niż jednego pączka w tłusty czwartek mamy propozycję: pączki z jabłek! Można ich zjeść wiele bez kalorycznych konsekwencji.
więcej
Zupa z grzybami, marchewką i kaszą jęczmienną
Czasem warto ugotować coś, co będzie proste w wykonaniu jednak swoim nietypowym zapachem zachęca do jedzenia. Zwykła zupa z kaszą nabiera nowego znaczenia dzięki aromatowi grzybów i kminu rzymskiego. Kumin, bo tak nazywany jest inaczej kmin, jest aromatyczną przyprawą, ale może być również lekarstwem. Reguluje on trawienie i poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego i immunologicznego.
więcej
Egzotyczna zupa z mango i marchewki z krewetkami
Zupa krem robi furorę w polskiej kuchni. Przy okazji kolejnego obiadu warto sięgnąć po bardziej egzotyczne rozwiązanie. Dobrym przykładem jest zupa oparta na marchwi i mango z orientalnym dodatkiem w postaci krewetek. Pomimo dość wyrafinowanej formy danie mieści się w kategorii szybka zupa dzięki wykorzystaniu mrożonej marchwi, co bardzo przyśpiesza pracę.
więcej
Makaron ze szpinakiem
Jedną z potraw po które bardzo często sięgają obecnie Polacy jest makaron ze szpinakiem. Nic dziwnego. To danie daje się przyrządzić ze składników kupowanych na zapas. Kiedy nie ma nic innego pod ręką z łatwością możemy sięgnąć do szafki po makaron, wyciągnąć z zamrażarki trochę szpinaku i zerwać parę listków bazylii z doniczki na kuchennym parapecie. Reszta istotnych składników również często znajduje się w kuchni, np. słoiczek z oliwkami, pomidory w oleju czy mała puszka tuńczyka w sosie własnym.
więcej
Lava cake
Lava cake – idealne rozwiązanie na wieczór we dwoje. W tym przypadku należy rzetelnie uprzedzić, że przyrządzenie tego ciastka nie należy do najłatwiejszych sztuczek kulinarnych. Ale dokładnie opisaliśmy jak je wykonać. Spróbujcie i pamiętajcie, że lava cake najlepiej podawać z gałką lodów. Koniecznie bardzo dobrych jakościowo.
więcej
Strudel jabłkowy
Najstarszy przepis na strudel pochodzi z Biblioteki Wiedeńskiej i datowany jest na rok 1696. Dlatego nic dziwnego, że strudel najczęściej kojarzony jest z kuchnią austriacką i jest popularny na byłych terenach cesarstwa austro-węgierskiego. Żeby zrobić je szybciej możemy wykorzystać gotowe ciasto francuskie. Jako nadzienie mogą posłużyć jabłka, wiśnie lub biały ser.
więcej
Potrawka z kurczaka z marchewką i masłem orzechowym
Ciecierzyca (inaczej cieciorka lub groch włoski), jeden ze składników niniejszego przepisu, oprócz niezwykłej nazwy oferuje liczne właściwości zdrowotne, a nawet jest uznawana za afrodyzjak. W kuchni arabskiej ciecierzycę wykorzystuje się do przyrządzenia słynnych falafeli czy humusu, czyli pasty do smarowania pieczywa.
więcej





Polędwiczki wieprzowe nadziewane szpinakiem i suszonymi pomidorami
Polędwiczki wieprzowe nadziewane szpinakiem i suszonymi pomidorami
więcej


Karczek nadziewany śliwkami i chrzanem z kluskami śląskimi
Karczek nadziewany śliwkami i chrzanem z kluskami śląskimi
więcej
Ciasteczka marchewkowe z mąki orkiszowej z ziarnami
Ciasteczka marchewkowe z mąki orkiszowej z ziarnami
więcej
Jajko sadzone w szpinakowym gnieździe
Propozycja o wykwintnej nazwie, ale bardzo prosta w wykonaniu. Dzięki temu zamiast siedzieć w kuchni możemy więcej czasu spędzić z rodziną przy świątecznym stole. Uroda i prostota tego dania zachęca młodzież i dzieci do pomocy przy śniadaniu. Co więcej, goście będą z całą pewnością zaintrygowani tym przysmakiem.
więcej
Polędwica zawijana
Planując Świąteczny obiad często stajemy przed takim oto wyzwaniem: chcemy przygotować danie jak najbardziej wykwintne, ale którego przyrządzenie nie zajmie nam wiele czasu. Przepisem łączącym te oba – wydawałoby się wykluczające kryteria – jest polędwica zawijana, która sama w sobie jest mięsem z wyższej półki. Będzie świetnie smakowała podana z pieczonymi ziemniakami lub frytkami i gotowanymi brokułami lub innymi warzywami.
więcej
Krokiety z brukselki i ziemniaków
Zdarza się, że zostanie nam trochę ziemniaków z obiadu i nie wiadomo co z nimi zrobić.Tak się składa, że świetnie się one skomponują z brukselką, którą, zazwyczaj, nie wiadomo jak przyrządzić. W efekcie wyjdą nam pyszne krokiety, które rewelacyjnie smakują podane na ciepło.
więcej
Kurczak korzenny
Wiosna za progiem, ale w marcu potrafi zawiać chłodem. Na rozgrzewkę najlepszy jest wtedy kurczak korzenny. Jedną z przypraw odpowiadających za korzenny smak w tym przepisie jest ziele angielskie. Nazwa nieco myląca, gdyż wiecznie zielone drzewo obsypane jagodami ziela rośnie w lasach deszczowych Ameryki Południowej i Środkowej.
więcej
Rolada szpinakowa z łososiem
Poniższy przepis pozwala przygotować lekką przystawkę w formie eleganckiej rolady, czyli dania, które pod różnymi postaciami figuruje w jadłospisach wielu krajów europejskich, ale nie tylko. Rolady kojarzą nam sę najczęściej z mięsem, w które zawijane są warzywa, ser, owoce lub inne mięsa. Takie są, np. nasze zrazy, ukraińskie zawijaki, włoskie braciole, francuskie paupiette, niemieckie rouladen, czy w końcu japońskie sushi.
więcej
Jabłka w winie z lodami i czekoladą
Polskie jabłka zrobiły niespodziewanie zawrotną karierę w polityce. Może spowoduje to, że będziemy częściej sięgąć po te owoce. Szczególnie, że są jedynymi polskimi owocami, które możemy kupić świeże jeszcze teraz, na przednówku. W niniejszym przepisie jabłka stanowią bazę. Ale wykwintny smak deseru powstaje dzięki cierpkiej nucie wina doskonale komponującej się z delikatnymi lodami waniliowymi lub śmietankowymi i czekoladą.
więcej
Medaliony w sosie śmietanowym
Polędwicę wieprzową - jeden z najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego - przyrządza się stosunkowo łatwo. Jest to też mięso doskonale sprawdzające się jako podstawa niedzielnego obiadu. W tym przepisie, oprócz polędwicy, dużą rolę odgrywa sos śmietanowy, który doskonale pasuje do klusek śląskich.
więcej
Sos z bazylii i pieczarek do klusek, kopytek, makaronów
Kopytka chyba najczęściej przyrządzane są u nas w towarzystwie skwarek i tłuszczu. Równie szybko i smacznie można podać kopytka z sosem z bazylii i pieczarek. W taki sposób to bardzo lubiane, ale też dość powszednie danie zyskuje całkiem nowy i oryginalny smak.
więcej
Pasta z groszku z koperkiem i czosnkiem
Pamiętacie z czasów szkolnych tę chwilę, kiedy sięgaliście po kanapkę do tornistra? Znowu z wędliną lub serem?! Dziś już więcej wolno i można sięgnąć po warzywną alternatywę. Kromka z pastą z zielonego groszku może być świetnym rozwiązaniem dla wegetarian. Jest szansa, że zachęci dzieci do brania kanapek do szkoły. Kanapka jest banalnie łatwa w wykonaniu, a zrobienie jej zajmuje najwyżej 10 minut.
więcej
Puchar śliwkowo-wiśniowy z lodami w sosie waniliowym
Jednym z najprostszych i najbardziej znanych słodyczy na całym świecie jest karmel czyli po prostu roztopiony cukier. Co jednak sprawia,że tak prosta reakcja jak usunięcie wody z produktu nadaje mu tak niesamowity kolor i zapach. Chemicy wiedzą tylko tyle, że następują wtedy reakcje izomeryzacji i polimeryzacji, jednak nie znają dokładnych ich mechanizmów. Po co jednak wnikać w tak zaawansowane procesy chemiczne, skoro można karmel połączyć z sosem wiśniowym, aromatycznymi przyprawami, gorącymi śliwkami, delikatnymi lodami waniliowymi, ciemną czekoladą i rozkoszować się pysznym, zimowym, rozgrzewającym deserem.
więcej
Kolorowa zupa ryżowa
Jedną z odmian kukurydzy jest kukurydza cukrowa, którą zbiera się niedojrzałą, zanim obecne w niej cukry zamienią się w skrobię. Wtedy kukurydza jest najsłodsza i to właśnie ona używana jest najczęściej do produkcji konserw i mrożonek. Kiedy znudzi się nam typowa zupa jarzynowa z ryżem warto sięgnąc po jej kolorową wersję alternatywną – równie szybką w wykonaniu. Kukurydza nada zupie lekko słodki smak. Jeśli wolimy ostrzejsze smaki można dodać do potrawy łyżkę pesto.
więcej
Pesto pietruszkowe do kopytek i makaronów
Pesto pozwola uatrakcyjnić proste składniki potrawy jak makaron czy kopytka, przy naprawdę minimalnym nakładzie pracy. Tradycyjne pesto robi się ze świeżych liści bazylii, ale w Polsce możemy sięgnąć po pietruszkę – zieleninę bliższą naszej tradycyjnej kuchni. Efekt: pesto o niezwykłym, głębokim smaku, który wielu może przypaść do gustu bardziej, niż klasyczne pesto.
więcej
Ziemniaki zapiekane ze szpinakiemi i pieczarkami w białym sosie
Ziemniaki w kuchni kojarzą się zwykle z daniami o niezbyt wyszukanym smaku. To oczywiście stereotyp, czego dowodzi niniejszy przepis na ziemniaki zapiekane ze szpinakiemi i pieczarkami w białym sosie. Kartofle zostały zepchnięte do głębokiej defensywy przez relatywnie nowe dania, o ponętniej brzmiących nazwach, jak np. pizza, pasta, czy hamburger. Pyry nie mają tyle uroku, ale są za to zdecydowanie zdrowsze.
więcej
Meksykańska patelnia z nachos
Kiedy zastanawiamy się co zrobić z patelnią, zazwyczaj przychodzi nam na myśl smażenie kotletów schabowych, naleśników lub jajecznicy. Na patelni można jednak stworzyć całkiem przyzwoity i treściwy obiad. W patelni również można go podać, zaskakując gości i zaoszczędzając na myciu naczyń.
więcej
Kalafior w sosie serowo-orzechowym
Sos serowo-orzechowy to odmiana sosu serowego, która świetnie pasuje zarówno do warzyw, jak i do mięs. W tym przepisie występuje z kalafiorem – chyba jedynym warzywem zapisanym w annałach matematyki. Kalafior jest bowiem naturalnym potwierdzeniem teorii fraktali: każda różyczka kalafiora wygląda podobnie jak cały kalafior, a kształt różyczki powtarzają jej elementy składowe – i tak w nieskończoność.
więcej
Rolada lodowa ze słonym akcentem
Rolada lodowa to ciekawa propozycja na karnawałowe party. Czasem w kuchni liczy się pomysł. W tym wypadku polega na skontrastowaniu smaku precelków z przesłodką masą krówkową, na tle śmietankowo-czekoladowej nuty. Pamiętajmy, że deser nadaje się do spożycia maksymalnie 2 doby od przygotowania.
więcej
Orientalne penne z marchewką na mleku kokosowym
Do tanga czasem trzeba trojga, a nawet czworga. Mleko, makaron i marchewka, wraz z cichym wspólnikiem, którym jest w tym przepisie korzeń imbiru – tworzą danie, którego smak będziemy pamiętać długo po zjedzeniu penne. Orientalne smaki kojarzą nam się ze słodko-kwaśnymi potrwami z Chin, czy piekielnie ostrymi potrawami tajskimi. Ale mogą też być delikatne, jak niniejszy przepis na penne z marchewką na mleku kokosowym.
więcej
Placuszki z kaszy jaglanej, marchewki i groszku
Kasza jaglana to jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. Świetnie pasuje do dań zarówno słodkich jak i wytrawnych. Nie uczula bo nie zawiera glutenu, a jej właściwości antywirusowe wspomagają zmniejszanie stanu zapalnego błon śluzowych. Dlatego właśnie mówi się, że kasza jaglana wysusza nadmiar wydzieliny. Dobrze jest więc jeść ją podczas kataru. Oczywiście kaszę można jeść zawsze i wszędzie. Na przykład w placuszkach z dodatkiem marchewki i groszku. Proponuje podawać je np. z sosem pomidorowym i/lub z kiszonymi ogórkami.
więcej
Zupa krem z dyni, marchewki i imbiru
Olej z pestek dyni, który jest dodatkiem do zupy dyniowej ma ciekawe właściwości. Nie dość,że posiada bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, to także witaminy i mikroelementy. Jest on tłoczony na zimno i nie należy go ogrzewać, ponieważ nie jest odporny na działanie wysokich temperatur. Najlepiej sprawdza się jako dodatek do sałatek, zup, a także.. kremów do twarzy. Wygładza on bowiem zmarszczki i działa rozjaśniająco.
więcej
Placki z brukselki, łososia i marchewki
Brukselka to najmniejsza przedstawicielka rodziny kapustowatych. Powstała w wyniku skrzyżowania kapusty z jarmużem i dlatego jej łodyga, tak jak łodyga jarmużu, jest gruba i mocna. Pomimo twardej łodygi główki liściowe są delikatne i smaczne. Mówi się, że brukselka jest najzdrowszą odmianą kapusty. Posiada bogactwo witamin i innych substancji odżywczych. Niestety, pomimo wielu zalet jest trochę mdła i nawet po połączeniu z łososiem taka zostaje. Aby dodać smaku proponuję przygotować domowy sos na bazie powidła śliwkowego, keczupu i sosu sojowego.
więcej
Kopytka z pomidorkami i szpinakiem
Świetnym zamiennikiem Parmezanu jest, również włoski, ser Grana Padano. Podobnie jak Parmezan jest on produkowany z mleka krowiego, jednak nie dojrzewa on w solance, a w wentylowanej piwnicy. Nazwa sera składa się z rzeczownika „grana” oznaczającego „ziarno” (nawiązującego do ziarnistej struktury sera, oraz przymiotnika „padano” oznaczającego miejsce jego wytwarzania (w tym wypadku nizinę Padańską).
więcej
Pierzynka z chleba i parmezanu do pyz, klusek, kopytek
Gdy chcemy zrobić coś do jedzenia naprawdę szybko, a smak klusek z masłem lub bułką już się nam znudził, przydaje się pierzynka. Świetnie nadaje się do pyz lub klusek z mięsem, ponieważ zawarty w niej czosnek podkreśla ich smak. Pierzynka sama w sobie jest tak wyrazista, że pasuje również doskonale do wyrobów garmażeryjnych bez nadzienia.
więcej
Zapiekanka ziemniaczana z brokułami i szynka parmeńską
Niniejszy przepis wymaga niewiele pracy, a także ma tę zaletę, że sprawdza się zarówno jako danie obiadowe, jak i kolacja. Ponadto, daje dużo przestrzeni do eksperymentowania z mrożonymi dodatkami. W tym wypadku zastosowane zostały brokuły, ale można śmiało wypróbować inne mrożone warzywa, zależnie od preferencji smakowych, czy zawartości zamrażarki.
więcej
Mięsno-warzywna terrina
Terrina stanowi ciekawą odmianę na świątecznym stole. Danie dla smakoszy mięs, które można konsumować z wieloma dodatkami, jak korniszony, marynowane grzyby, chrzan, żurawina, etc. i długo przechowywać w lodówce. W wielu miejscach można spotkać opis, że potrawę przygotowuje się w kamionkowej formie. Z powodzeniem można wykorzystać do wykonania pięknej i smakowitej terriny zwykłą blaszaną formę.
więcej
Roladki z szynki w galarecie
Po wigilijnej rozpuście przyjemnie jest zjeść coś bardziej lekkostrawnego. Jednak bożonarodzeniowe śniadanie powinno być tak smaczne, jak sama Wigilia. Roladki z szynki w galarecie z warzywami to pyszny, ale i ostry dodatek lub zakąska.
więcej
Piernik z marchewką
Na wigilijnym stole oprócz tradycyjnych potraw powinny się znaleźć słodkie wypieki. Piernik to niemalże obowiązkowe ciasto na wigilię. Piernik z marchewką ma tą zaletę, że nie musi leżakować, jest puszysty i bardzo wilgotny.
więcej
Placuszki z soczewicy i włoszczyzny
Soczewica to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez rodzaj ludzki. Wykopaliska wskazują, że mogła być już wykorzystywana ok. 11 tys. lat temu! Nasiona tej rośliny były podstawą diety starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Ale na ziemiach polskich uprawiana była już w epoce kamienia gładzonego, czyli kilka tysięcy lat wcześniej nim nastała era piramid. Nasz organizm, w spadku po przodkach, powinien być zatem świetnie przystosowany do soczewicy. Każdy może to łatwo sprawdzić przyrzadzając placuszki z soczewicy i włoszczyzny.
więcej
Pieczona brukselka w sosie ostrygowym
Bohaterem tego dania jest brukselka, która występuje w niniejszym przepisie w towarzystwie egzotycznego sosu ostrygowego. Ten gęsty, ciemnobrązowy sos o charakterystycznym słodko-słonym smaku jest powszechnie używany w kuchni wietnamskiej, tajskiej i chińskiej. Podnosi aromat każdej potrawy, a w parze z dość bezbarwną brukselką tworzy ciekawą kompozycję smakową.
więcej
Deser borówkowy z lodami i serkiem waniliowym
Borówka amerykańska to taki owoc, który, w przeciwieństwie do innych owoców jagodowych jest dostępny w większych sklepach przez cały rok. Borówka to także owoc pożyteczny – dbający o nasze oczy. Jedzenie borówek chroni siatkówkę oka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki i światło słoneczne.
więcej
Karkówka w sosie piwno-piernikowym
To danie może się podobać obu płciom. Z jednej strony jest bardzo sycąca i zawiera zawiera piwo, zaś z drugiej kusi smakiem pierniczków. Nawet jeśli nie skusimy się na dodatek pierniczków, to warto pamiętać, że karkówka świetnie smakuje z kluskami śląskimi oraz czerwona kapustą.
więcej
Makaron razowy z chorizo i fetą
Chyba już wszyscy wiedzą, że wiele warzyw sprowadzono do Polski z Włoch w czasach, kiedy na dworze Polski zasiadała Bona Sforza. Stąd wzięło się określenie „włoszczyzna”. Ale już znacznie mniej osób wie, że makaron razowy ma o wiele więcej błonnika, niż zwykły. Dzięki temu daje uczucie sytości na dłużej. Szczególnie kiedy jest ugotowany al’dente, jak w poniższym przepisie.
więcej
Zielone ciasto szpinakowe
Dzieci zazwyczaj nie chcą jeść szpinaku w formie w jakiej się go zazwyczaj przygotowuje, tzn. jako dodatek do obiadu, na ciepło z czosnkiem. Jak zatem przemycić dzieciom zdrowy szpinak? Można je zaintrygować ciastem na bazie szpinaku o soczysto-zielonym kolorze. Ciasto jest też ciekawą propozycją na wszelkiego rodzaju wydarzenia towarzyskie.
więcej
Piernikowe placki dyniowo-marchewkowe
Piernikowe placuszki dyniowo-marchewkowe to bardzo uniwersalne danie. Nadają się zarówno na obiad, jak i na słodkie śniadanie, kolację lub podwieczorek. Dzięki korzennym przyprawom mają aromat pierników. Do przygotowania potrzebne jest purée z dyni. Placuszki mają piękny pomarańczowy kolor dzięki połączeniu dwóch pomarańczowych warzyw: marchewki i dyni.

Zupa z zieloną fasolką i suszonymi pomidorami
Po fasolce szparagowej prosto z ogródka pozostało wspomnienie. Chyba, że skorzystaliśmy z okazji i zamroziliśmy sobie jej partię. To jedno z tych warzyw, które doskonale poddaje się procesowi mrożenia.
Do Europy sprowadzili ją hiszpańscy żeglarze z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie była hodowana od blisko 7 tys. lat. Ze względu na walory smakowe, odżywcze i lecznicze dość szybko stała się warzywem popularnym w europejskiej kuchni. Wspaniale sprawdza się jako dodatek do głównych dań, czy składnik zupy, jak w tym przepisie.

Sernik dyniowy
Specjaliści od botaniki podają, że „jagody” dyni – co brzmi zabawnie przy ich rozmiarze – mogą osiągać masę do 200 kg. Dynia olbrzymia, w rekordowych przypadkach, potrafi urosnąć nawet do masy 800 kg. Od lat dynia śmiało poczyna sobie w popkulturze za sprawą amerykańskiej tradycji Halloween. W kuchni, oprócz przepysznej zupy dyniowej, króluje ciasto z dyni, któremu poświęcony jest niniejszy przepis.
Ważnym składnikiem tego przepisu jest puree z dyni, które przygotowujemy jeszcze przed rozpoczęciem przyrządzania sernika. Dynię należy pociąć na równe mniejsze części (połówki z ćwiartek), usuwając wcześniej pestki. Najłatwiej wyskrobać je za pomocą łyżki do lodów lub łyżki stołowej. Otrzymane kawałki dyni należy położyć na blaszce wyłożonej papierem śniadaniowym i włożyć do nagrzanego do 220 stopni piekarnika na ok. godzinę. Czas przebywania dyni w piekarniku zależy od rodzaju dyni, wielkości kawałków, zawartości w nich wody. Miąższ powinien być na tyle miękki, aby widelec zagłębiał się w nim bez oporów. Wtedy łatwo oddzielimy go od twardej skóry za pomocą łyżki do lodów lub łyżki stołowej i zblendujemy. Tak przygotowane puree, które jest świetnym dodatkiem do zup i ciast, możemy przechowywać w lodówce lub zamrozić.

Ciasto bolognese
Tak, czasem zdarza się w kuchni błąd. Czy to oznacza, że jedzenie musi powędrować do kosza? Jeśli zostaniemy, np. obdarzeni rozgotowanym, bezkształtnym makaronem możemy przy odrobinie zachodu zamienić go w… ciasto w formę ciasta. Oczywiście, możemy też całkowicie świadomie użyć do tego celu nierozgotowanego makaronu, np. penne, kolanek, czy świderków. Danie jest podobne w smaku do spaghetti bolognese, ale do przygotowania tego „ciasta” makaron typu spaghetti jest nieprzydatny.
więcej
Jabłka w cieście francuskim
W sezonie jesienno-zimowym warto spożywać produkty, które poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego.Jednym z takich produktów są ogólnie dostępne jabłka. Zawierają one cynk,który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju limfocytów T. Te białe krwinki, niszczą chorobotwórcze bakterie i wirusy, dzięki czemu organizm zazwyczaj sam radzi sobie z inwazją mikrobów. Układ immunologiczny dzięki jabłkom ulega również poprawie dlatego, że sprzyjają one tworzeniu właściwej flory bakteryjnej w jelitach. Jedzmy więc jabłka gdyż ok. 70% odporności zależy od właściwego składu jelit.
Jabłka w cieście francuskim to rodzaj jabłek pieczonych. Nie są one co prawda niczym faszerowane, jednak w połączeniu z kruchym ciastem francuskim i kremowymi lodami dają wyjątkowe wrażenia smakowe.

Pstrąg łososiowy w orzechach laskowych na liściach szpinaku
Jedną z najczęściej wykorzystywanych w kulinariach ryb jest łosoś. Cenimy jego mięso z powodu dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin A, D, E i B. Warto jednak zainteresować się jego krewniakiem -pstrągowi łososiowym, który popularnie zwany jest pstrągiem tęczowym. Co prawda filety pstrąga są znacznie cieńsze i mniej tłuste niż filety z łososia, jednak pstrąg tęczowy zawiera najwięcej kwasów omega 3 ze wszystkich ryb słodkowodnych. Ryba ta naturalnie występuje w Ameryce Północnej, jednak, z racji tego, że jest cenioną rybą hodowlaną, została rozprzestrzeniona w wielu krajach, m.in w Polsce, w której hodowane są dwa gatunki- odmiana słodkowodna i morska. W hodowlach morskich pstrąg tęczowy otrzymuje pożywienie podobne do tego, które otrzymuje łosoś, więc ich mięso ma lekko różowe zabarwienie, Dlatego właśnie określane są one jako „łososiowe” i taką też mają handlową nazwę.
więcej
Zupa cytrynowa z kurczakiem
Chociaż pierwsze miejsce na podium pod kątem zawartości witaminy C wcale nie należy do cytryn, to jednak zawierają jej na tyle dużo (53 mg/100 g), aby wspomagać odporność i łagodzić przebieg infekcji. Mają również sporo rutyny, która zatrzymuje witaminę C w organizmie i uszczelnia naczynia krwionośne.
Może dlatego w sezonie jesienno-zimowym tak bardzo smakuje nam sok z cytryny, który jest świetnym dodatkiem do herbaty, ale również składnikiem pysznej zupy.

Carbonara ze szpinakiem
Carbonara to rodzaj włoskiego dania, opartego na makaronie, boczku i żółtkach. Pochodzi z rejonów Lazio, a zostało stworzone najprawdopodobniej po II wojnie światowej, kiedy to włosi zaczęli jeść jajka i bekon, podobnie jak stacjonujący tam Amerykanie. Oryginalna włoska carbonara nie zawiera słodkiej śmietany. Sos oparty jest jedynie na jajku i startym serze pecorino. Istnieje wiele odmian tego dania. Do sosu dodawana jest śmietana, grzyby, czy warzywa takie jak zielony groszek lub brokuły. Do naszej wersji carbonary został dodany szpinak i suszony majeranek.
więcej
Tarta jabłkowo-gruszkowa z orzechami
Jabłka znalazły się w ostatnim czasie w centrum wydarzeń politycznych. Wkrótce to zamieszanie przestanie mieć znaczenie, a jabłka jeść warto z innych powodów, ponieważ, jak głosi przysłowie, moc ich witamin „trzyma nas z daleka od lekarza”. Pamiętajmy, że jabłka są wyśmienite do słodkich wypieków, ale również świetnie komponują się z mięsem, rybą i ziemniakami.
więcej
Sos śmietanowy z jarmużem i płatkami chili do kopytek i pierogów
Jarmuż to zdecydowanie mało popularne w Polsce warzywo. A szkoda – nie dość, że zawiera wiele wartości odżywczych, to posiada pewną, rzadko spotykaną u roślin zaletę- jest on odporny na mrozy i zachowuje swoje właściwości, jak i zielony kolor, również pod śniegiem. Jarmuż można wykorzystywać jako alternatywę szpinaku tak, jak w przezentowanym przepisie na pikantny sos do kopytek lub pierogów.
więcej
Curry z kurczakiem, szpinakiem i pomidorami
Czy wiecie,że mleko kokosowe to coś innego niż mleczko kokosowe? Mleko kokosowe to tzw. bielmo jądrowe wypełniające wnętrze orzecha kokosowego. W początkowym stadium rozwoju orzecha bielmo to ma postać przezroczystej wody, natomiast w miarę dojrzewania osadza się ona na wewnętrznych ściankach tworząc delikatny biały miąższ zwany koprą. Mleczko kokosowe, z kolei, otrzymuje się przez zalanie kopry gorącą wodą, zmiksowanie jej i odciśnięcie przez gazę. Ten biały płyn dobrze znamy – sprzedaje się go w puszkach i jest on popularnym składnikiem dań kuchni wschodnio-azjatyckich.

Tarta francuska 4 sery z brokułami
Ten przepis to propozycja na sycącą przekąskę bądź jarską kolację. Danie przyrządzamy z gotowego ciasta francuskiego, o którym warto wiedzieć parę rzeczy. Po pierwsze zawsze rozwijamy je z rulonu dopiero po rozmrożeniu- inaczej się połamie, po drugie wkładamy je zawsze do mocno nagrzanego piekarnika, wtedy będzie rosło ładnie i listkowało, natomiast zbyt niska temperatura spowoduje, że z ciasta zrobi się zakalec.
więcej
Bezglutenowe zielone naleśniki
Mąka z pestek dyni ma ciekawy, jasnozielony kolor. Podobną barwę będą miały potrawy, które z niej zrobimy. A może ich być wiele, gdyż mąka z pestek dyni świetnie sprawdza się jako dodatek do chleba, ciast, naleśników, koktajli, czy jako zagęstnik zup i sosów. Co istotne, to również doskonały bezglutenowy zamiennik panierki do kotletów.
W przepisie mąka z pestek dyni jest składnikiem słodkich naleśników. Ponieważ nie zawiera glutenu, należy dodać do niej trochę mąki ziemniaczanej, żeby „skleić” strukturę naleśników. Nadzienie z kwaśnych jabłek świetnie komponuje się smakowo z bitą śmietana lub lodami śmietankowymi.

Filet wołowy ze śliwkami i rozmarynem
Z mięsa wołowego można przyrządzić wiele potraw funkcjonujących w różnych stronach świata. Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na smak takich dań są oczywiście dodatki, ponieważ mięso wołowe świetnie komponuje się, np. z anyżem, natką pietruszki, rozmarynem, śliwkami, gruszkami, czerwonym winem, koniakiem, grzybami, buraczkami, a nawet rybami. Przygotowując wołowinę należy pamiętać, że po pierwsze jest to mięso, które wymaga długiego przygotowania, aby stało się miękkie. Po drugie, że wołowinę solimy dopiero, kiedy jest prawie gotowa. Jeśli posolimy ją wcześniej, to stwardnieje i może smakować jak podeszwa.
W potrawie zostały wykorzystane aż trzy dodatki podkreślające smak wołowiny – wino, śliwka i rozmaryn. Mięso zostało podane z kluskami śląskimi. Takie danie doskonale nadaje się na niedzielny obiad, ponieważ nie wymaga długiego przygotowania, ale potrzebuje czasu na pieczenie. Jego smak jednak wynagrodzi nam nawet najdłuższe oczekiwanie.

Omlet z kopytek z groszkiem i szynką
Czy kopytka można wykorzystać jedynie jako dodatek do obiadu? Otóż okazuje się, że mogą stanowić sycącą wkładkę do omletu. Warto o tym pamiętać, kiedy chcemy przygotować na szybko coś mocno sycącego lub zostanie nam trochę klusek z obiadu.
więcej
Omlet z kopytek z groszkiem i szynką
Czy kopytka można wykorzystać jedynie jako dodatek do obiadu? Otóż okazuje się, że mogą stanowić sycącą wkładkę do omletu. Warto o tym pamiętać, kiedy chcemy przygotować na szybko coś mocno sycącego lub zostanie nam trochę klusek z obiadu.
więcej
Brazylijski gulasz z fasoli
Gulasz z fasoli, zwany w Brazylii Feijoada, jest potrawą narodową. Nazwa pochodzi od portugalskiego słowa "feijoado", oznaczającego fasolę, która jest podstawowym składnikiem dania. Tradycyjną feijoadę przyrządza się z czarnej lub czerwonej fasoli. Możemy jednak śmiało wykorzystać dowolną odmianę fasoli kolorowej, czy popularną w daniach kuchni polskiej fasolę Jaś, ponieważ nie ma jedynego słusznego przepisu. Jak z naszym polskim bigosem - ile domów, tyle odmian tego dania.
więcej

Kartoflowa zupa krem
Ziemniak, nieodłączny element polskiej kuchni, wywodzi się z Andów i został sprowadzony do Europy dopiero w XVI w. Obecnie istnieje ok. tysiąca różnych odmian ziemniaka. Wszystkie mają swojego praprzodka w postaci gatunku hodowanego w Peru od 7 tysięcy lat. Nim podbił Stary Kontynent ziemniak musiał pokonać opór w postaci silnej niechęci wobec nowinki zza oceanu. Na przykład twierdzono, że zjedzenie bulwy ziemniaka powoduje trąd. Kto dziś o tym pamięta gotując pyszną kartoflankę?
więcej
Tarta czekoladowa ze śliwkami i lodami
Śliwa domowa obejmuje liczne odmiany. Większość gatunków daje owoce soczyste i smaczne. Nadzienie w poniższym przepisie na tartę jest lekko kwaskowe i będzie się świetnie komponować ze słodką bitą śmietaną lub lodami śmietankowymi.
więcej
Sałatka z brokuła i pieczarek
Sałatka jest bardzo szybka i posta w przygotowaniu. Świetnie pasuje do mięs pieczonych i grilowanych. Dobrze smakuje również jako samodzielna sałatka podana z grzankami.
więcej
Ciasteczka marchewkowe z mąki orkiszowej z ziarnami
Pestki dyni wykorzystane w poniższym przepisie są źródłem łatwo przyswajalnego białka, które stabilizuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu zmniejsza się uczucie głodu. Dodatkowo błonnik w nich zawarty poprawia perystaltykę jelit ulepszając proces strawienia. Co więcej, związki w nich zawarte redukują objawy stresu i wpływają na dobre samopoczucie. Nic tylko jeść pestki dyni!
więcej
Kremowy makaron z groszkiem i łososiem
Groszek cukrowy to odmiana grochu, która doskonale poddaje się mrożeniu. W tej postaci zachowuje swój świeży, zielony kolor. Danie przyrządzone z mrożonego groszku wygląda bardziej smakowicie, niż zrobione na bazie groszku z puszki.
więcej
Karczek nadziewany śliwkami i chrzanem z kluskami śląskimi
Bywają dni, że nasz organizm potrzebuje większej ilości energii, szczególnie jeśli pracujemy fizycznie. Do zaspokojenia zapotrzebowania kalorycznego doskonale nadają się plastry karczku podane do obiadu z sosem chrzanowym i kluskami śląskimi. W poniższym przepisie chrzan został ożeniony ze śliwką, aby uatrakcyjnić smak karkówki.
Jak wiele dodatków chrzan rozpoczął karierę jako specyfik leczniczy. Powoli, z uwagi na walory smakowe, zaczął być stosowany jako dodatek do potraw. Pierwsze informacje o zastosowaniu chrzanu w kuchni pochodzą z XV w. Używany był w Niemczech i Danii do przyprawiania sosu rybnego. Ale to w Anglii zaczął być stosowany jako dodatek do pieczeni wołowej.
więcej

Lodowe tiramisu
Poniższy przepis przedstawia lodową wersję popularnego deseru tiramisu. Zamiast mascarpone wystarczy wykorzystać lody waniliowe. Należy też włożyć deser do zamrażarki, zamiast lodówki. Danie możemy podawać zarówno jako odkrojone kawałki lub formować tradycyjne, lodowe gałki za pomocą łyżki do lodów. Trzeba pamiętać, żeby wyciągnąć lody na ok. 5 minut przed podaniem, aby przed formowaniem gałek zdążyły zmięknąć.
więcej
Makaron z kalafiorem
Makaron z kalafiorem to danie bardzo proste, ale nie jest banalne. Kalafior przesiąknięty smakiem i aromatem orientalnych przypraw daje bardzo ciekawe wrażenia smakowe. Zaletą tego przepisu jest też możliwość bardzo szybkiego przygotowania.
więcej
Karkówka pieczona w sosie pomidorowym z kopytkami
Bohaterem tego wpisu nie jest jednak karkówka, czy kopytka, ale wystepujący w przepisie sok pomidorowy. Stanowi on doskonały dodatek do potraw. Może być składnikiem zup, które będą – co może zaskoczyć – bardziej esencjonalne, niż te zrobione na bazie koncentratu pomidorowego. Świetnie sprawdza się jako składnik sosów, zapiekanek czy risotto. W poniższym przepisie sok został wykorzystany jako marynata i jednocześnie sos, w którym dusi się pyszna karkówka.
więcej
Zupa kalafiorowa ze szpinakiem na kości
Poniższa zupa jest ugotowana na tzw. kości. Dzięki temu zyskuje charakterystyczny, mięsny smak, a jednocześnie nie wymaga długiego gotowania. Do tego celu można wykorzystać zarówno kości wieprzowe, jak i wołowe. Obrane z nich mięso możemy dołożyć do zupy, co uczyni ją bardziej sycącą. Zupę można w całości oprzeć na warzywach mrożonych, co bardzo przyśpiesza jej przygotowanie.
więcej
Pyzy, kluski, kopytka z masłem rozmarynowym
Rozmaryn, uważany niegdyś za symbol wiernej miłości, jest jedną z nadłużej w Polsce uprawianych roślin doniczkowych. Zawiera olejki eteryczne, które są używane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym ze względu na właściwości antyseptyczne. Oczywiście, rozmaryn jest też doskonałą rośliną przyprawową. Świetnie pasuje do mięsa i sosów. W poniższym przepisie posłużył do przygotowania aromatycznego masła, które nada intensywny smak klasycznym kluskom i podkreśli smak klusek z mięsem.
więcej
Orzechowo-serowa pierzynka do pyz, kopytek, klusek
Kiedy znudzi się nam tradycyjny smak klusek, możemy uatrakcyjnić go poprzez dodanie ciekawej pierzynki. Orzechy włoskie i parmezan nadadzą im lekko pikantny, korzenny smak. Sprawią, że odkryjemy nowe oblicze mączno-ziemniaczanych wyrobów.
więcej
Polędwiczki wieprzowe nadziewane szpinakiem i suszonymi pomidorami
Polędwiczki wieprzowe to wciąż niedocenione mięso, traktowane jako ciemniejszy, więc gorszy element schabu. Tymczasem polędwiczki są soczyste, chude i znakomite w smaku. To delikatne mięso nie wymaga długotrwałej obróbki cieplnej. Dzięki temu można je szybko przyrządzić w całości albo po nafaszerowaniu. Do tego dania świetnie będą pasować kluski śląskie lub pieczone ziemniaki.
Zamiast polędwiczek możemy wykorzystać ligawę zwaną też „fałszywą polędwicą”. Bywa, jak wskazuje nazwa, że nieuczciwi sprzedawcy oferują ją jako polędwicę, gdyż jest do niej bardzo podobna. Całe szczęście w pewnym stopniu różni się smakiem od polędwicy. W przypadku wykorzystania ligawy należy wydłużyć czas pieczenia dania do 45 minut, gdyż to mięso nie jest tak delikatne jak polędwiczki.
więcej
Sorbet lodowy
Grenadina to jeden z najbardziej klasycznych syropów używanych do słodkich drinków. Syrop ten jest wytwarzany z owoców granatu i nadaje drinkom piękną czerwoną barwę. Świetnie komponuje się z drinkami alkoholowymi, koktajlami, jak i deserami czy marynatami. W poniższym przepisie jest wykorzystany jako składnik sorbetu bazującego na owocowych lodach wodnych.

Tort lodowy
Gdy znudzi nam się podawanie lodów w tradycyjny sposób, czyli nałożonych do pucharków lub wafelków, warto poeksperymentować. W prosty sposób, wykorzystując dmuchany ryż i czekoladę, można osiągnąć bardzo ciekawy efekt. Z jedzeniem tego tortu trzeba się spieszyć. Potrafi bardzo szybko zniknąć z talerzyka.
więcej
Deser lodowy z placuszkami bananowymi
Placuszki bananowe są tak pyszne, że można je jeść pasjami solo, jak i w towarzystwie innych dodatków. W niniejszym przepisie dodaliśmy owoce leśne i lody, które latem są mile widziane na stole.
więcej
Shake czekoladowy
Shake to doskonały pomysł dla osób lubiących desery mleczne. Serwuje się go na zimno, ale jeśli ma nieść ochłodę w upalne dni warto jeszcze dodać gałkę lodów. Shake będzie wtedy łączyć cechy lodowego deseru i napoju z bombą minerałową (wapń z mleka i magnez z czekolady).
więcej
Ziemniaki po cabańsku
Ziemniaki po cabańsku to regionalna potrawa, która pochodzi z województwa małopolskiego. To jednogarnkowe danie jest świetną alternatywą dla potraw z grilla. Niezwykle aromatyczne, soczyste warzywa i mięso sprawiają, że po pierwszym razie szybko chcemy ponownie przygotować tę potrawę. Jej przygotowanie zajmuje ok. 30 min. Po włożeniu składników do żeliwnego garnka i umieszczenia nad ogniskiem lub paleniskiem, danie robi się praktycznie samo. Wystarczy zadbać wyłącznie o to, aby żar się nie wypalił. Ziemniaki po cabańsku możemy przyrządzić także na kuchence gazowej lub elektrycznej. Wtedy problem z żarem mamy z głowy :)
więcej
Sos jagodowy do kopytek
Czerwiec i lipiec to miesiące obfitujące w jagody. Sezon na jagody kończy się szybko i warto korzystać z tanich jagód. Sos z jagód to doskonały dodatek do naleśników, klusek, pierogów ryżu czy makaronu. W poniższym przepisie towarzyszą mu korzenne przyprawy: cynamon i kardamon, które świetnie podkreślają smak czarnych jagód.
więcej
Spaghetti z groszkiem, boczkiem i pomidorkami koktajlowymi
Podobno zielonym groszkiem zajadał się król Ludwik XVI, który nie wyobrażał sobie dania bez tego warzywa. Nic dziwnego – słodycz groszku cukrowego jest niezrównana. Jednak po zebraniu groszek dość szybko traci swój słodki smak. Jeśli mamy groszek w ogródku najlepiej zrywać tylko tyle, ile potrzebujemy w danej chwili. Chyba, że dysponujemy zamrażarką. Groszek doskonale poddaje się procesowi mrożenia i można go przechowywać w takim stanie przez wiele miesięcy.
więcej
Lodowy Hiszpan z malinami
Inspiracją do poniższego deseru był angielski Eton Mess i dobrze znany w Polsce deser Hiszpan. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jak wygląda Hiszpan, ale warto powiedzieć coś o drugim deserze, który podawany jest podczas rozdania nagród w Eton College – jednej z najstarszych w Anglii szkół męskich. Drugi człon nazwy „mess”, czyli bałagan, odnosi się do tego, że wymieszany deser wygląda dość chaotycznie. Jak głosi miejska legenda został ponoć „stworzony” przez psa, który podczas wyprawy na piknik położył się na koszu z jedzeniem i rozgniótł truskawki, śmietanę i bezy. Z pewnością podobny deser, składający się z truskawek, śmietany i lodów, sprzedawano w szkolnym sklepiku w Eton już w latach 30. XX w. Michael Smith, jeden z najsławniejszych kucharzy brytyjskich, w latach 70. ubiegłego wieku zmodyfikował ten przepis dodając pokruszone bezy i, niestety, usuwając lody.
W poniższym deserze lody są na swoim miejscu :) Za to truskawki zostały zastąpione delikatnymi malinami.

Zupa krem z cukinii i brokułów
Mielone nasiona kolendry są jednym ze składników mieszanki curry, a jej liście są jedną z podstawowych przypraw kuchni azjatyckich. Pomimo, że bardzo często stosuje się je jako dodatek do pierniczków, kruchych ciasteczek, a także szarlotki, to nasiona kolendry mogą być również składnikiem nadającym niepowtarzalny smak zupie z cukinii.
więcej
Sos z suszonych pomidorów i bazylii do klusek śląskich
Mało kto wie, że orzechy nerkowca są częścią owocu zwanego jabłkiem nanerczowym, które rośnie na drzewie zwanym nanercz zachodni. Zewnętrzna łuska orzecha zawiera sok tak żrący, że może poparzyć skórę. Używa się go m.in. do impregnowania drewna w celu ochrony przed termitami. Orzechy nerkowca doskonale zastępują w sosach i pesto dość drogie orzechy pini. Pozwalają przygotować sos dzięki któremu nasze tradycyjne kluski śląskie nabierają wyśmienitego, orientalnego smaku.

Kawa mrożona z jagodami i lodami waniliowymi
Podczas upałów świetnie obudzi nas kawa z lodami. Dodanie do niej garści jagód sprawi, że będzie miała niespotykany kolor. Smak i wygląd takiej kawy zaskoczy każdego z gości, którego zaprosimy na pogaduszki. Przy okazji przypominamy, że spożywanie jagód może zapobiegać chorobom układu krążenia. Obniżają poziom tzw. „złego” cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom „dobrego” (HDL), co zmniejsza zagrożenie miażdżycą naczyń krwionośnych.
więcej
Sałatka ze szpinaku, brokuła, truskawek i sera koziego
Truskawka jest świetnym surowcem na przetwory i desery. Ale warto sprawdzić jak świeże truskawki sprawdzają się w codziennej kuchni, ponieważ w asyście odpowiednich składników w sałatkach smakują wręcz elektryzująco.
Truskawka to w ogóle jeden z bardziej zadziwiających tworów natury. Ten niewielki owoc zawiera w sobie całą listę prozdrowotnych składników, m.in. bromelinę – enzym, który ułatwia spalanie tłuszczu i trawienie białek. Zawarte w truskawce witaminy z grupy B i magnez sprawiają, że działa ona antydepresyjnie. A to tylko część potencjału tego smakowitego owocu, który tak pięknie rośnie w Polsce.

Tarta z jagodami
Owoce jagody zawierają antocyjany, których pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm wielokrotnie już udowadniano i opisano. Niestety, antocyjany, nie mogą być gromadzone w organizmie człowieka. Właśnie z tego powodu trzeba stale dostarczać je do naszego organizmu, np. pod postacią jagód. Sezon na te piękne i smaczne owoce jest krótki. Dlatego warto szybko skorzystać z tego smakowitego zalecenia i przygotować tartę z jagodami, najlepiej podaną z gałką lodów waniliowych.
więcej
Makaron ryżowy z białymi szparagami i fasolką szparagową
Warto skorzystać z tego przpisu, kiedy przychodzi pora szparagów. Przy wyborze białych szparagów warto zwrócić uwagę, aby nie kupować zbyt cienkich. Ten rodzaj szparagów zawsze obieramy ze skórki. Ponadto, aby nie były łykowate i gorzkie, należy gotować je znacznie krócej niż szparagi zielone. Krótsze gotowanie sprawia, że stają się chrupiące i jędrne.
więcej
Sałatka ze szpinakiem, fasolką szparagową, grilowaną cukinią i jajkami przepiórek
Jajka przepiórcze to prawdziwe rarytasy. W poniższym przepisie zostały wykorzystane jako smaczny i bogaty w mikroelementy dodatek, ale również jako piękny kolorystycznie akcent.
Od jaj kurzych różnią się wielkością i barwą skorupki, ale także większą zawartością aminokwasów egzogennych i mikroelementów. Zawierają też więcej żółtka i są zazwyczaj nieszkodliwe dla osób uczulonych na białko jaja kurzego. Zaleca się również ich spożycie ludziom w stanach rekonwalescencji i osłabienia organizmu oraz można je podawać niemowlętom. Innym atutem jajek przepiórczych jest ich długi czas przechowywania – w lodówce potrafią wytrzymać nawet 3 miesiące!

Spaghetti ze szpinakiem, boczkiem i kurkami
Polscy grzybiarze w tym roku wyjątkowo licznie wysypali się na pobocza tras szybkiego ruchu oferując kurki - jedne z najpopularniejszych w Polsce grzybów. Korzystając z wysypu kurek możemy przyrządzić pachnące lasem spaghetti. I nie musimy się martwić, że grzyby zostaną wyzbierane i zabraknie ich w przyszłym sezonie. Okazuje się, że zbieranie kurek wcale nie wpływa na ich liczebność. Zbadali to naukowcy z Holandii. W lasach regularnie penetrowanych przez grzybiarzy było tyle samo kurek, ile na obszarach kontrolnych, których zbieracze nie odwiedzali.
więcej
Zupa krem ze szparagów, brokułów i bazylii
Zupy krem należą do najszybszych dań, które możemy zaoferować rodzinie i gościom. Jednocześnie pozwalają osiągnąć świetny efekt wizualny i są bardzo łatwe w przygotowaniu. Wystarczy ręczny mikser za kilkanaście złotych, aby stać się mistrzem rozmaitych zup tego rodzaju. W przypadku niniejszego przepisu starczy tylko pamiętać jak obchodzić się z białymi szparagami, które są bardziej włókniste od zielonych. Można je obrać obieraczką do warzyw, ale należy pominąć główkę, która jest bardzo miękka. Obieranie zaczynamy zaraz pod nią. Należy też odciąć zdrewniałe końcówki. W świeżych szparagach będzie to ok. 2 cm, a w starszych nawet do 5 cm.
więcej
Tarta z rabarbarem
Tarta, jedna z najpopularniejszych potraw kuchni francuskiej, daje się łatwo zaadaptować do polskich warunków. Szczególnie smaczna powstaje z połączenia z typowo polskim dodatkiem jakim jest rabarbar. A podana z lodami waniliowymi jest wybornym finałem rodzinnego obiadu.
więcej
Sos ze szparagów do kopytek
Co wiemy na temat szparagów, oprócz tego, że zrobiony na nich sos jest bardzo smaczny i dość wykwintny? Młode pędy szparagów wyrastają z kłącza wiosną. Nadają się do jedzenia pod warunkiem, że ich wysokość nie przekroczy 25-30 cm. Potem drewnieją i stają się niejadalne. W optymalnych warunkach łodyga szparaga potrafi przyrastać nawet 7 mm na godzinę! W sklepie możemy kupić pędy o dwóch kolorach – zielonym i białym. Różnica wynika ze sposobu uprawy. Zielone rosną nad powierzchnią gruntu, a białe wzrastają przysypane glebą.
więcej
Sorbet marchewkowo-pomarańczowy
Skąd wzięły się mini marchewki? Pierwsze „stworzył” w połowie lat 80. ubiegłego wieku rolnik, który nie godził się na odrzucanie w skupie ok. 30 proc. marchewek, ponieważ nie miały odpowiedniego kształtu. Farmer „wystrugał” mini marchewki za pomocą obieraczki do ziemniaków. Każda z nich miała taki sam kształt, więc na skupie nie można było ich odrzucić. Obecnie mini marchewki obierane są maszynowo i mają charakterystyczny, powtarzalny kształt. W przypadku mrożonych, zaraz po zebraniu, umyciu i obraniu, trafiają do przyśpieszonego, tunelowego mrożenia, które pozwala zachować ich wartości odżywcze.
więcej
Jajecznica w grzance
Jak urozmaicić jajecznicę, najbardziej powtarzalne danie świata? Potrzebna do tego jest szklanka, nieco chleba i trochę mrożonej włoszczyzny, np. takiej która została nam dnie torebki z mrożonką. Reszta to już gra naszej wyobraźni, ponieważ smak takiego śniadania lub kolacji daje się łatwo modyfikować na wiele sposobów, zależnie od naszej fantazji kulinarnej.
więcej
Zupa krem z kalafiora
Kiełki roślin są doskonałym produktem spożywczym. Można je wykorzystywać zarówno surowe do kanapek, surówek, czy sałatek, jak i poddane obróbce cieplnej, z czym spotykamy się w potrawach kuchni azjatyckiej. W poniższym przepisie lekko pikantne kiełki rzodkiewki dodają pieprzyku delikatnej zupie z kalafiora i, dodatkowo, pełnią rolę dekoracyjną.
więcej
Schab pod pierzynką z warzyw i mozarelli
Mozarella to ser pochodzący z Włoch, który zrobił zawrotną karierę we współczesnej kuchni. Oryginalnie produkowany z mleka bawolic. Pojawia się na naszym rynku w odmianach wytworzonych z mleka krowiego, ponieważ – szczęśliwie dla jego miłośników - nie znajduje się na liście produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia. Mozarella bardzo łatwo roztapia się i ta właściwość została wykorzystana w poniższym przepisie.
więcej
Placuszki serowe z brukselką
Brukselka, należąca do rodziny kapustowatych, mimo wyjątkowo europejskiej nazwy, jest średnio popularna. Nawet pomimo tego, że odpowiednio doprawiona potrafi być bardzo smaczna. Trzeba jednak pamiętać, aby jej nie przegotować – robi się wtedy szara, miękka i traci wiele smaku. W poniższym przepisie brukselka została wykorzystana jako komponent serowych placuszków. Charakterystycznego smaku dodają im posiekane, świeże listki lubczyku.
więcej
Zapiekany kalafior
Poniższa zapiekanka kalafiorowa może być zarówno świetnym dodatkiem do obiadu, jak i samodzielną przekąską. Można ją urozmaicić dodając mielone mięso lub pokrojoną w kostkę kiełbasę.
więcej
Panna cotta z lodami śmietankowymi i mango
Panna cotta (po włosku gotowana śmietanka) to deser pochodzący z północnych Włoch. Tradycyjnie do jego przyrządzania wykorzystuje się właśnie słodką śmietankę. Jednak w poniższy przepisie prezentujemy jej znacznie lżejszą wersję na bazie kefiru, ale za to z dodatkiem lodów śmietankowych. Warto zaznaczyć, że deser jest tak smaczny i lekki, że goście zjadają go w tempie olimpijskiego biegu na sto metrów. Warto poważnie zastanowić się nad przyrządzeniem od razu podwojonej porcji.
więcej
Sałatka z makaronu, brokułów i łososia
Koperek, który jest składnikiem poniższej sałatki, zawiera w sobie olejek eteryczny zwany limonenem. Ten sam olejek znajduje się w skórce cytrusów dzięki czemu koperek bardzo dobrze komponuje się z cytryną i limonką, a razem świetnie wydobywają smak ryb.
więcej
Croissant z pastą szpinakową
Kto pamięta jeszcze świąteczne obżarstwo sięga po coś lżejszego, a przy tym smacznego. Świetną propozycją jest kremowy, lekko ostry szpinak, którym możemy posmarować croissanta. Ciekawym akcentem, zarówno smakowym, jak i kolorystycznym, jest tutaj suszony pomidor z delikatnym serem camembert.
więcej
Wielkanoc - Serniczki muffinki z galaretką marchewkową
Tradycyjny sernik to niemalże obowiązkowe ciasto pieczone na Święta Wielkanocne. Warto spróbowac czegoś nowego i zrobić małe serniczki – szybkie i sprytne, przyozdobione galaretką marchewką. Nie wymagają dużej ilości sera. Za to oferują w zamian tak skondensowany smak, że nawet najbardziej oporni zwolennicy tradycyjnego sernika z blachy milkną po ich spróbowaniu. Aby po chwili… sięgnąć po kolejny serniczek.
więcej
Wielkanoc - Jajka faszerowane pastą z groszku
Jajko to oczywiście tradycyjny symbol Świąt Wielkanocnych. Razem z zielonym groszkiem, który reprezentuje dominujący kolor tej pory roku symbolizują rodzenie się nowego życia i nadchodzącą wiosnę. Praktyczna rada: jeśli chcemy ładnie obrać jajka, to powinniśmy gotować je w wodzie z dodatkiem soli lub octu. Wtedy błonka na jajku odejdzie bez problemu.
więcej
Wielkanoc - Jajka z warzywami w galarecie
Zerwijmy z rutyną przygotowywania Wielkanocnego Jajka! Wystarczy do tego galaretka, typowa forma dostępna w każdym markecie i warzywa. Taka przystawka wyśmienicie smakuje z sosem majonezowym lub z chrzanem. Na dodatek nie niesie ze sobą ryzyka przejedzenia.
więcej
Omlet z fasolką szparagową i pomidorami
Omlet – pożywne i smacznie danie – był znany już w czasach imperium rzymskiego. Ta łatwa w wykonaniu potrawa zachęca do eksperymentowania w kuchni i tworzenia różnych wersji przepisu. Ciekawą wariacją jest wersja z fasolką szparagową. Warzywo to stanowczo zbyt rzadko gości na polskich stołach, biorąc pod uwagę długą listę jej właściwości leczniczych i prozdrowotnych.
więcej
Placuszki z kalafiora
Kalafior, podobnie jak ziemniak, dynia i marchewka, jest świetnym surowcem na placki. Przypominają one nieco kotlety mielone, ale nie mają w sobie ani grama mięsa. Koniecznie spróbujcie, ponieważ przyrządza się je bajecznie prosto i szybko. Placuszki kalafiorowe można podawać, np. z sosem pomidorowym.
więcej
Szybka zupa jarzynowa z jajkiem i żółtym serem
Niewymagającym, szybkim i smacznym daniem jest zupa przygotowana na bazie mrożonych warzyw. W tym przepisie doskonale widać pożyteczną cechę mrożonek, jaką jest oszczędność czasu potrzebnego do selekcji, umycia, obrania i pokrojenie warzyw. Warto spróbować jak smakuje taka zupa i jak szybko można ją przygotować.
więcej
Jabłka z lodami śmietankowymi, sosem toffi i bitą śmietaną
Pamiętacie cukierki iryski? Głównym ich składnikiem była masa toffi, której istnieje wiele odmian. Z twardej masy sporządzane są cukierki, np. wspomniane iryski. Z miękkiej również powstają curkierki, tzw. krówki. Jest także masa z bąbelkami, która powstaje po dodaniu odrobiny sody oczyszczonej i octu. Do masy toffi możemy dodawać wiele składników tworząc odmienne smaki, np. czekoladowy, rumowy, czy waniliowy.
W poniższym przepisie przedstawiamy jak własnoręcznie sporządzić sos toffi w połączeniu z jabłkami, lodami i bitą śmietaną.

Gulasz z kurczaka ze śliwkami
Suszone śliwki świetnie komponują się z kurczakiem, a wędzony boczek dodaje całemu daniu aromatu dymu. Gulasz ten możemy podać z ryżem, ziemniakami bądź kluskami. Zastosowane w daniu śliwki pochodzą z Kalifornii. Ale nic w tym dziwnego, ponieważ dziś większość suszonych śliwek na światowym rynku sprzedają kalifornijscy sadownicy. Sadzonki śliwy domowej przewieźli za ocean francuscy imigranci. Z sadzonek, za pomocą szczepień, uzyskali odmianę, której owoce wyjątkowo dobrze poddają się procesowi suszenia.
więcej
Żółte curry z rybą i fasolką szparagową
Kurkuma, zwana inaczej ostryżem, jest niezwykle uniwersalną rośliną. Używana jest jako przyprawa, przy produkcji leków i kosmetyków (np. do barwienia szminek, czy podkładów pod makijaż). W Indiach służy jako środek przyspieszający gojenie ran. Nic dziwnego – posiada silne właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybicze. Kurkuma nadaje charakterystyczny, żółty kolor mieszance curry, której jest składnikiem.
więcej
Tarta z groszkiem i pomidorami
Tarta to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni francuskiej. Kruchym, drożdżowym lub francuskim ciastem wypełniamy brzegi specjalnej formy – niskiej, okrągłej o pofałdowanych brzegach. Tartę można podawać z nadzieniem słodkim, jak i wytrawnym. W poniższym przepisie wykorzystano pomidorki i zielony, mrożony groszek – znacznie tańszy, niż groszek konserwowy. Ponadto zawierający znacznie więcej składników odżywczych, ponieważ nie przechodził procesu gotowania i pasteryzowania, jak groszek z puszki.
więcej
Fasolka szparagowa z wiórkami kokosowymi
W niniejszym przepisie odmieniamy smak dobrze nam znanej fasolki szparagowej poprzez dodanie egzotycznych wiórków kokosowych. Co ciekawego można powiedzieć o kokosie? Na przykład to, że woda wewnątrz orzecha kokosowego jest zbliżona składem do osocza krwi i jest sterylna dopóki orzech nie zostanie otwarty. Ze względu na zawartość potasu, wapnia i chlorków może służyć w awaryjnych przypadkach jako nawadniający płyn dożylny.
więcej
Zupa paprykowa z chorizo
Chorizo to zbiorcza nazwa wieprzowych, hiszpańskich kiełbas. Bardzo często są składnikiem hiszpańskich dań jednogarnkowych, którym nadają paprykowy smak. Zawiera słodką paprykę pimienton, która nadaje kiełbasie charakterystyczny, czerwony kolor.
W poniższym przepisie chorizo jest wykorzystana jako składnik zupy paprykowej.
więcej
Muffinki ze szpinakiem
Muffinki kojarzą nam się ze słodkimi wypiekami. Ale kapitalna w smaku jest ich alternatywna wersja zawierająca nieco czosnku i pieprzu oraz podana z żółtym serem i pomidorkami koktajlowymi; ewentualnie z sosem pomidorowym. Do tego typu muffinek potrzebujemy przede wszystkim zwykłej mąki pszennej, szpinaku (może być mrożony) i sera mascarpone.
więcej
Zupa z soczewicą, marchewką i cynamonem
Cynamon używany jest zazwyczaj jako przyprawa do dań słodkich. Wyśmienicie również komponuje się z gulaszem i gotowaną szynką. Starożytni Egipcjanie stosowali go w procesie mumifikacji. Ale w poniższym przepisie cynamon został zastosowany w zupie – i to wcale nie gulaszowej! Jego słodkawo-korzenny smak i charakterystyczny aromat doskonale podkreślają smak marchewki i nadają całej potrawie rozgrzewające właściwości.
więcej
Sos musztardowy do pyz, klusek śląskich, pulpetów
Dzisiejszy sos to naprawdę szybki i tani dodatek do mięs lub, mniej tradycyjnie, do klusek lub pyz z mięsem. Głównym składnikiem nadającym smak jest tu musztarda. Tym samym wiele zależy od musztardy z jakiej przyrządzimy sos.
I tak, musztarda chrzanowa charakteryzuje się kremową konsystencją i wyczuwalnym smakiem chrzanu. Miodowa jest słodką i łagodną musztardą o delikatnym miodowym aromacie. Dijon to ostra, słona musztarda o wyraźnym smaku octu. Francuska jest zrobiona z grubo mielonych nasion gorczycy i, podobnie jak dijon, posiada aromat i smak octu. Bawarska charakteryzuje się ciemnym kolorem i słodkim smakiem, a rosyjska i sarepska to musztardy przeznaczone dla wielbicieli bardzo pikantnych dań.

Sałatka z burakami i awokado
Awokado zwane inaczej, uwaga, „smaczliwką” jest jednym z tych tworów natury, który sprawia kłopot fachowcom od szufladkowania. Wciąż trwają spory czy awokado jest morfologicznie jagodą czy pestkowcem. Szczęśliwie, spór nie ma żadnego znaczenia dla smaku tego owocu, który jest wyjątkowy. Pod zieloną skórką awokado zawiera wyjątkowo tłusty miąższ. Dzięki temu doskonale się rozsmarowuje i dojrzały owoc bywa używany jako zamiennik masła.
więcej
Pączki z marchewką i rodzynkami
W tłusty czwartek tradycji musi stać się zadość. Pączki jednak będą odłegłe od tradycyjnego podejścia – mniej okrągłe i lekko podobne do racuchów. A w środku – marchewka i rodzynki. Nietypowo? Tak, ale smacznie :)
więcej
Gulasz z indyka
Indyki udomowili Aztekowie w czasach prekolumbijskich. Do Europy przypłynęły stosunkowo szybko, bo w 1497 r. Ale dopiero ptaki przywiezione w następnym wieku pozwoliły na rozwinięcie hodowli na Starym Kontynencie. Indyk to także jedyny ptak i jedyne większe zwierzę zza Wielkiej Wody, którego hodowla przyjęła się w Europie.
więcej
Makaron zapiekany z warzywami i salami
Wszyscy znudzeni podawaniem makaronu, np. z pesto, co zapewne jest najprostszą metodą zaspokojenia głodu jaką zna współczesny Polak, powinni skorzystać z poniższego przepisu.
Wystarczy trochę produktów, które znajdziemy w lodówce, np. kawałek salami, nieco mrożonki, która została na dnie zamrażarki, parę jajek, trochę sera i śmietany, aby nasz makaron nabrał smaku i urody.

Sos beszamelowy
Sos beszamelowy zazwyczaj stosujemy do mięs, ryb, warzyw lub jaj. Jednak odpowiednio doprawiony sos świetnie będzie smakował w towarzystwie wszelkiego rodzaju klusek.
Pamiętajmy: kiedy będziemy podawać sos w sosjerce należy odrobinę masła wyłożyć na jeszcze gorący sos i rozprowadzić po powierzchni widelcem. Zapobiega to tworzeniu się kożucha na jego powierzchni.
Na marginesie warto zauważyć, że sposób podania może szalenie dodać apetytu. Wydaje się, że każde danie wygląda po prostu magicznie na talerzu z jednej z najpiękniejszych kolekcji polskiej porcelany, którą zaprojektował Marek Mielnicki, a wykonała Porcelana Kristoff z Wałbrzycha.
więcej
Kajzerki zapiekane ze szpinakiem i szynką
Kolejne danie ze szpinakiem w roli głównej. Kiedy do szczętu znudzi nam się już klasyczna bułka z serem warto sięgnąć po tę zieloną alternatywę. W tym wypadku możemy użyć bułek, które są już lekko twardawe. Po 10 minut w piekarniku przejdą metamorfozę i będą znowu jak dopiero co przyniesione z piekarni.
więcej
Imbirowa marchewka z groszkiem
Imbir najczęściej kojarzy się nam z rośliną leczniczą. Rzeczywiście, długo stosowano był do leczenia schorzeń związanych z układem pokarmowym. Dziś powszechnie znana jest jego uniwersalność i właściwości wspomagające leczenie wielu różnych dolegliwości. Ale imbir to także lekko ostra przyprawa i w tym przypadku pełni taką właśnie rolę, odświeżając i nadając nowy ton klasycznemu dodatkowi, jakim jest marchewka z groszkiem. Modyfikując smak tego dodatku możemy zmienić smak całej serii potraw, ponieważ marchewka z groszkiem podawana jest do mięs gotowanych, pieczonych, duszonych, jak i do ryb.
więcej
Brokuły z wędzonym łososiem
Łosoś to jedna z najbardziej popularnych w przemyśle spożywczym ryb. Łosoś atlantycki jest rybą zagrożoną. Dlatego praktycznie wszystkie dostępne w sprzedaży pochodzą z hodowli umiejscowionych u wybrzeży Norwegii, Kanady, Rosji czy Stanów Zjednoczonych. W połączeniu z brokułami stanowi jedno z ciekawszych dań, które można wpisać na stałe do naszej diety. Danie możemy skropić sokiem z cytryny.
więcej
Szpinakowy sos do nachos
Szpinak w kuchni ma wiele zastosowań. Możemy go użyć jako dodatku do dań z makaronem. Po podsmażeniu jako farszu do mięs, naleśników, pierogów, pasztecików z ciasta francuskiego czy zapiekanek.
Pozwala również na nietypowe zastosowania, np. służy jako baza do sosu z którym podajemy nachos, kiedy nudzą się nam klasyczne sosy serowy i chili. Tak przygotowany szpinak może służyć jako dodatek do mięs.
więcej
Indyk w buraczkach
W miesiącach zimowych potrzebujemy zdecydowanie więcej energii. Dlatego poszukujemy dań smaczynych, ale i sycących. Dobrym przykładem jest indyk w buraczkach. Przepis jest tani w realizacji i pozwala szybko przygotować danie o ciekawym kolorze. Indyka można podawać z ryżem lub kaszą.
więcej
Kotlety warzywno-pieczarkowe
Czy kotlety zawsze muszą być zrobione z mięsa? Otóż nie – mogą również powstać z zupy – w tym wypadku z mrożonej zupy pieczarkowej podanej w towarzystwie ziemniaków i surówki z kiszonej lub białej kapusty.
Słowo „kotlet” sugeruje mięsną zawartość, ponieważ najczęściej spotykamy kotlety wieprzowe, wołowe, cielęce lub drobiowe. Ale kotlety można równie dobrze zrobić z ziemniaków, jajek, marchwi, itp. A nawet zupy, jak w niniejszym przepisie.
więcej
Zimowa sałatka z brokuła, selera i sera żółtego
W zimie trudno dostać dobre warzywa sezonowe. Ale to nie powód, żeby rezygnować z jedzenia sałatek. Z pomocą przychodzą mrożonki i przetwory. W poniższej zimowej sałatce został wykorzystany mrożony brokuł i marynowany seler. W poniższym przepisie istotnym elementem jest żółty ser. Nie powinien być to ser słony. Najlepiej będzie się komponował z całością ser słodki, np. Edamski lub Warlubski.
więcej
Ryba w panierce z włoszczyzny
Jak jednym trikiem urozmaicić zwyczajny obiad? Wystarczy zamiast zwykłej panierki zrobić panierkę warzywną, która znacząco zmieni też smak fileta z ryby. Robiąc panierkę z mrożonej mieszanki warzywnej niesamowicie oszczędzamy czas i pieniądze. Mrożone warzywa zawsze wiernie czekają w pogotowiu w zamrażarce. Nie trzeba ich kupować i obierać w kółko. Można używać zawartości opakowania po trochu.
więcej
Bezglutenowe ciasto cytrusowe z lodami waniliowymi
Ciasto bezglutenowe z polenty i mielonych migdałów w połączeniu z lodami to ciekawe doznanie smakowe, wynikające z połączenia wyraźnego, cytrusowego smaku ciasta z lekko kontrastowym, łagodnym smakiem lodów waniliowych.
Do tego dochodzi jeszcze specyficzny smak migdałów, które oprócz tego oferują wiele innych wartości, ponieważ wzmacniają odporność i chronią przed przeziębieniami. Powinny wpisać je do jadłospisu kobiety w ciąży – neutralizują przykre objawy zgagi, a także matki karmiące piersią, ponieważ migdały korzystnie wpływają na laktację.
Nic, tylko szykować ciasto!
więcej
Zupa meksykańska z nachosami
Zupa meksykańska zawiera w sobie mielone mięso, czerwoną fasolę i wiele innych warzyw. Jest bardzo sycąca i dzięki ostrym przyprawom działa rozgrzewająco, dodaje energii potrzebnej zimą. Należy jednak pamiętać, że papryczka chili jest bardzo ostra. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym warzywem powinny wziąć to pod uwagę. Wystarczy 1/4 małego strączka, żeby zupa stała się średnio ostra. Podając zupę warto też zrobić nachosy z placków tortilli – przepis poniżej. I mamy już Meksyk w środku polskiej zimy, która – miejmy nadzieję – przyjdzie w 2014 r.
więcej
Ciasto z knedli truskawkowych
Okres karnawału sprzyja frywolnej zabawie, którą można przenieść także na grunt kuchenny. Ciasto z wykorzystaniem knedli truskawkowych! Czemu nie? Podczas karnawału musi się dużo dziać. I dużo dzieje się w tym przepisie, choć jego wykonanie jest dosyć proste.
więcej
Zupa grzybowa
Święta to czas wspomnień. Podczas przygotowania wigilijnych potraw dzięki zapachom i smakom wracamy na moment do mile kojarzących się chwil z przeszłości. Cudownie jest, gotując zupę grzybową, przenieść się do pełnego jesiennych aromatów lasu i upajać się aromatem świeżo zebranych borowików, kozaków czy podgrzybków. Nie każdy z nas ma jednak czas lub możliwości zbierać jesienią i suszyć grzyby na wigilijną kolację. Świetnym pomysłem, oszczędzającym czas, którego zazwyczaj w tym dniu i tak brakuje, jest przyrządzenie zupy grzybowej na bazie mrożonki o dobrym składzie.
więcej
Kluski z makiem zrobione z pyz ziemniaczanych
Kluski z makiem to jedna z tradycyjnych Wigilijnych dań. Rewolucyjnym pomysłem, ale doskonałym ze względu na oszczędność czasu i smak, jest wykorzystanie do ich przygotowania mrożonych pyz ziemniaczanych.
Oprócz tradycyjnego maku proponuję dodanie składnika mniej popularnego, ale bardzo smacznego – syropu pomarańczowego.
więcej
Karp w galarecie
Karp w galarecie to jedno z tradycyjnych i bardziej znanych dań wigilijnych. Jest prosty w przygotowaniu i bardzo smaczny. Obecnie można kupić karpia pokrojonego. Jeśli jednak będziecie sami przygotowywać rybę, to możecie posłużyć się kilkoma radami Tanio-Szybko-Smacznie:
więcej
Pieczarkowa z serem i kurczakiem
Ser Edam jest lekko słony i pikantny i świetnie się topi. Dlatego idealnie nadaje się do gorących zup. Ciepłe grzanki, roztopiony ser i aromatyczna, sycąca zupa, to idealny posiłek dla zmarzniętego człowieka. Jako dodatek do niniejszego przepisu został wykorzystany właśnie ser edamski, czyli polska wersja sera Edammer, który jest produkowany w holenderskim mieście Edam. Ser ten jest sprzedawany w woskowej otoczce i jest bardzo odporny na starzenie, co pomiędzy XIV a XVIII uczyniło go najpopularniejszym serem konsumowanym na statkach i w zamorskich koloniach.
więcej
Penne z brokułami, orzechami i serem greckim
Ser feta to generalnie ser bałkański. Jednak unijne rozporządzenia spowodowały, że wyłącznie Grecja uzyskała prawo nazywania go mianem „feta” (co oczywiście sprzyja podrabianiu). Oryginalna feta jest produkowana z mleka koziego i owczego lub tylko owczego. Podczas produkcji nie jest dozwolone używanie środków konserwujących ani barwiących. Szczegółowe etapy produkcji zostały w Grecji unormowane prawnie i podlegają częstej kontroli. Ten sam los, co fetę, spotkał w Polsce oscypka. Chyba nie trzeba dodawać, że na podróbki zarówno jednego, jak i drugiego sera nie są nakładane takie ograniczenia.
Poniższy przepis zawiera oczywiście ser feta, ale – dla dodania koloru i przeciwstawnego smaku – wykorzystuje również brokuły. Dzięki makaronowi danie jest sycące. Polecane szczególnie wtedy, kiedy się spieszymy, gdyż przyrządzenie go zajmuje zaledwie 20 minut :)
więcej
Kabanosy z warzywami i żółtym serem w cieście francuskim
Poniższe danie to świetny pomysł na kolację, przekąskę lub menu dla gości. Produkty wystarczy poukładać i zawinąć w gotowym cieście. Przy okazji to przepis z kategorii „czyszczących” zamrażalnik i lodówkę. Wykorzystane zostały kabanosy, ale alternatywą są kiełbaski lub plastry szynki. Możemy użyć praktycznie dowolnych warzyw, które znajdziemy w lodówce. Musimy tylko pamiętać, aby nie były zbyt duże. A jeśli w zamrażalniku została nam mieszanka warzywna, to nie powinna zawierać ziemniaków, ryżu lub kaszy – takie połączenie nie będzie raczej smaczne.
więcej
Wieprzowina po chińsku
Orientalny posiłek na bazie mięsa wieprzowego – razem z marynatą - można zrobić zaledwie w 30 minut! Sekretem tak szybkiego przyrządzania tej potrawy jest bardzo cienkie pocięcie mięsa, które należy wcześniej zamrozić. Wieprzowina pokrojona w ten sposób bardzo szybko przejdzie orientalnymi smakami i aromatami oraz wchłonie większość zalewy, w której będzie zanurzona.
Oczywiście mrożone mięso jest twarde i do krojenia trzeba użyć bardzo ostrego noża lub krajalnicy. Potem wystarczy wrzucić je na patelnię i szybko usmażyć na dużym ogniu wraz z warzywami.
więcej
Zrazy zawijane z karkówki do klusek śląskich
Przyrządzając danie z wieprzowiny pamiętajmy, aby była świeża – co łatwo poznać po barwie mięsa, które powinno być jasnoróżowe – a także poprzerastana żyłkami białego tłuszczyku. Mięso w kolorze czerwonym pochodzi zazwyczaj od starego wieprzka i jest twarde. Takie mięso ciężko rozbić, a tym razem bardzo się to przyda, ponieważ poniższy przepis pozwoli zrobić zrazy zawijane, do których potrzebny jest cienko i równo rozbity plaster mięsa wieprzowego.
Zrazy podajemy z kluskami kładzionymi lub śląskimi. Świetnie smakują w zestawieniu z kiszonymi ogórkami, surówką z modrej kapusty lub sałatką z pomidorów i kiszonych ogórków.
więcej
Mus z białej czekolady z lodami czekoladowymi
Jakiś czas temu proponowaliśmy ciemną czekoladę z lodami waniliowymi. Dziś odwracamy wszystko o 180 stopni. Biały mus i czekoladowe lody.
Niektórzy uważają, że biała czekolada to nie „czekolada”. I słusznie, jako, że według definicji, którą kiedyś przytaczało Tanio-Szybko-Smacznie, czekoladę definiuje się jako wyrób, który zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej ogółem. Tymczasem biała czekolada nie ma jej w ogóle. Dietetycy przestrzegają również, że jest ona bardziej kaloryczna i ciężkostrawna, niż czekolada ciemna. Jednak od czasu do czasu można pozwolić sobie na odrobinę słodkości.
więcej
Roladki z kurczaka ze szpinakiem
Czasem potrzebujemy jakiejś przystawki albo po prostu chcemy zjeść coś lekkiego. Roladki z kurczaka idealnie się do tego nadają. Kurczak jest mięsem lekkostrawnym (najlepiej jeśli wykorzystamy kurczaka zagrodowego lub wiejskiego). Mięso jest gotowane, nie smażone, a wypełnienie roladki stanowi smaczna i aromatyczna zielenina.
W przepisie zostały wykorzystane dwa pojedyncze filety, z których powstało 10 roladek. Aby roladki miały wyrazisty smak należy je gotować w bulionie. Jeśli nie mamy bulionu możemy przygotować wodę z kostką rosołową i łyżką masła. Oczywiście zdecydowanie lepszy jest bulion. Do jego zrobienia wystarczy (bio)kostka rosołowa, która nie zawiera glutaminianu sodu ani innych sztucznych dodatków. Z kolei warzywa służące do zrobienia takiej kostki pochodzą z rolnictwa ekologicznego.
więcej
Tarta z warzywami i boczkiem
Poniższy przepis to typowy lifehack, czyli sposób na zrobienie czegoś, co spędza nam sen z powiek w prosty i bardzo satysfakcjonujący sposób. W tym wypadku chodzi o wyczyszczenie naszej zamrażarki z końcówek różnych mrożonek. Rozwiązaniem jest zrobienie tarty – prostego do zrobienia i jednocześnie zaskakująco smacznego dania.
W tym wypadku do tarty trafiły końcówki zawartości opakowań zielonego groszku i fasola szparagowej ciętej. Ale można poeksperymentować z brokułami, kalafiorem, brukselką, czy włoszczyzną.
Wykonanie poniżej opisanego przepisu kosztowało zaledwie 3,5 zł na osobę! Tarty starczyło na kolację dla 4 osób.
więcej
Karkówka w sosie śliwkowo-cynamonowym do klusek śląskich
W chłodniejsze dni potrzebujemy bardziej kalorycznych posiłków. Poniższe danie należy do tych bardzo sycących i, dodatkowo, rozgrzewających. Karkówka to mięso, które dość szybko staje się miękkie. Aromatyczny cynamon wraz ze śliwkami nadają jej niepowtarzalny smak. Do przyrządzenia dania potrzebne są w zasadzie dwa składniki i garść przypraw.
Dodatkiem do karkówki może być ryż, makaron lub kluski śląskie. Przy zastosowaniu klusek mrożonych czas przygotowania takiego obiadu to max. 45 minut.
więcej
Sajgonki
Nazwa sajgonki oznacza dosłownie „wiosenne naleśniki”. W Polsce jednak nigdy nie tłumaczy się tej nazwy – znane są one właśnie jako „sajgonki” lub „nemy”. Mogą mieć formę smażoną – taka jest nam znana najczęściej, jak i surową – w papier ryżowy zawija się wtedy świeże warzywa. Czy smażone czy surowe podaje się je najczęściej z różnymi sosami lub dipami. Sajgonki są świetną przekąską lub przystawką.
Poniższy przepis na sajgonki jest najbardziej zbliżony do tego, który znamy z chińskich i wietnamskich barów czy restauracji. Zrobiony jest na bazie mięsa mielonego, makaronu ryżowego i mieszanki mrożonych warzyw chińskich.
więcej
Zapiekanka rybna
Ryba, którą wykorzystałam w poniższym przepisie spotykana jest w Chinach i wschodniej Syberii. Tołpyga nie jest jednak żadną chińską tandetą. Pływa w naszych słodkich wodach już od lat 60-tych i zajadając się planktonem osiąga nawet 1 m długości. Jej mięso jest nie tylko smaczne, ale również zwarte – nie rozpada się podczas pieczenia czy smażenia – do zapiekanki nadaje się idealnie.
Warzywny podkład do zapiekanki to wariacja na temat… zupy kalafiorowej. Kalafior świetnie komponuje się z sosem pomidorowym i z aromatycznymi ziołami, wraz z tołpygą tworzy świetnie dobrany i tani zestaw. Koszt dania dla trzech osób wyniósł ok. 9 zł na osobę.
więcej
Muffinki marchewkowe – wersja Halloween
Czy z warzyw można robić słodycze? Jak najbardziej! Na przykład pyszne, korzenne muffinki z marchewki.
W wigilię zaduszną zadomowiło się u nas nowe, świeckie święto – Halloween. Można narzekać, że to amerykańskie, komercyjne i nieprzystające do naszej kultury zjawisko. Ale schrupanie marcepanowej czaszki jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Poniżej przedstawiam parę muffinkowych stylizacji, które można wykonać jako przekąski na Halloween Party.
więcej
Krem czekoladowy z lodami śmietankowymi
Kto powiedział, że lody jada się tylko latem? Przecież potrafią doskonale umilić ciemny, jesienny wieczór; zwłaszcza jeśli są podane w towarzystwie ciepłego kremu czekoladowego. Jak wiadomo czekolada podnosi poziom endorfin. To świetne lekarstwo na jesienne zniechęcenie – pod warunkiem, że jest to prawdziwa czekolada. Za czekoladę uznaje się w Polsce produkt, który zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej. Jednak do przyrządzenia poniższego deseru powinna zostać wykorzystana gorzka czekolada o 70% lub nawet 90 % zawartości masy kakaowej.
więcej
Brokuły w panierce
Poniższy przepis to wariacja na temat panierowanych brokułów. Zamiast tradycyjnej bułki tartej wykorzystuję kaszę kukurydzianą, która nadaje brokułom zupełnie inny smak, i odczucie przy wgryzaniu się w smakowity kąsek. Brokuły mrożone są od razu podzielone na różyczki odpowiedniej wielkości, co znacznie oszczędza czas przygotowania dodatku.
Brokuły panierowane mogą być dodatkiem do obiadu, ale można potraktować je również jako przystawkę lub przekąskę i jeść np. z przygotowanym własnoręcznie sosem z sera feta.
więcej
Enchiladas
Enchilada to danie meksykańskie, którego nazwa pochodzi od czasownika oznaczającego „dodać paprykę chili”. Tradycyjna enchilada to po prostu tortilla kukurydziana maczana w sosie z dodatkiem chili. Istnieje wiele wariantów enchilady różniących się farszem, jak i sosem. Enchilady wypełnia się najczęściej mięsem, warzywami, jajkami, żółtym serem, ziemniakami lub nawet bananami. Danie zapiekamy w sosie, którego obowiązkowym składnikiem jest chili, ale również pomidory, warzywa sezonowe lub nawet gorzka czekolada i orzechy.
więcej
Jabłka zapiekane
Zapiekane jabłka to typowo jesienna potrawa. Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie tego ciepłego i aromatycznego deseru. W poniższej propozycji wykorzystany został mrożony ryż z owocami, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jako alternatywę można ugotować pół torebki ryżu w niewielkiej ilości osolonej wody wraz z garścią pokrojonych moreli i rodzynek. Tak przygotowany ryż przecedzamy potem na sitku.
więcej
Pieczeń jagnięca z borowikami i kluskami śląskimi
Warto wykorzystać sezon na grzyby. Wspaniałymi, aromatycznymi grzybami, które można znaleźć w polskich lasach są borowiki. Jak do tej pory nie udała się ich uprawa. Pozostaje zatem wziąć koszyk i ruszyć w las lub liczyć na grzybiarzy masowo oblegających najpopularniejsze polskie drogi. Inną ozdobą polskiej jesieni jest śliwka, a powidła śliwkowe to jedna z najsmaczniejszych rzeczy, które oferuje nasza kuchnia. Powidła, podobnie jak borowiki, są składnikiem tego przepisu (w sam raz na niedzielny obiad lub sobotnie spotkanie ze znajomymi). Tworzą wspaniałą kompozycję z mięsem jagnięcym, które jest bardziej kruche i delikatne, niż wieprzowina i wołowina. Krócej też się je przygotowuje. Spora, półtorakilogramowa pieczeń jest gotowa w zaledwie 45 minut, podczas kiedy inne mięsa muszą spędzić w piekarniku nawet 2-3 godziny.
więcej
Sos brokułowy z czosnkiem do pyz, kopytek, klusek, makaronów.
Czy wszystko może być ”Made in China”? Nie! Akurat mrożonki, w tym lody, mrożone warzywa i owoce, czy dania gotowe, z powodu esktremalnie wysokiego kosztu utrzymania niskiej temperatury w transporcie, wytwarzane są najczęściej w danym kraju.
Niemniej długodojrzewające lub wytrzymałe warzywa mogą pochodzić z Chin, np. brokuły lub czosnek. W poniższym przepisie użyte zostały polskie warzywa, ponieważ skorzystałam z brokułów mrożonych. Ale chińskie, które przypłynęly do nas statkiem, możemy łatwo rozpoznać – mają płaskie liście. Istnieje również chiński czosnek. W przepisie wykorzystuję jednak polski. Chiński również łatwo odróżnić, gdyż jest śnieżnobiały, znacznie większy od polskiego i znacznie mniej aromatyczny.
więcej
Spaghetti ze szpinakiem, dynią i boczkiem
Pisałam kiedyś, że dynia jest świetnym kuchennym surowcem. Jeden z rodzajów dyni- dynia makaronowa posiada miąższ, który po ugotowaniu rozpada się na pasemka przypominające makaron. Dzięki tej właściwości jest on często podawany jako odpowiednik spaghetti. Dynia makaronowa jest w Polsce trudno dostępna. Dlatego do poniższego dania został użyty tradycyjny makaron (za to bezglutenowy, stąd jego charakterystyczny kolor, ponieważ jego główny składnikiem jest kukurydza), a dynia jest tylko smacznym dodatkiem.
więcej
Kokosowy ryż z karmelizowanymi gruszkami
Sezon na gruszki w pełni. Pamiętajmy, że gruszka w towarzystwie banana szybciej dojrzewa, zamknięta w lodówce dłużej utrzymuje swoją świeżość i twardość. Poniższy przepis wykorzystuje gruszkę, ale w dużej mierze oparty jest na mrożonym daniu dla dzieci – ryż z owocami. Mieszanka ta wchodzi w skład krótkiej serii produktów tego typu dla milusińskich. Niestety, jedynej na polskim rynku.
Ekwiwalentem dla wspomnianej mieszanki jest stworzenie własnej poprzez ugotowanie torebki ryżu, zmieszanie z pokrojonymi w kosteczkę jabłkiem, brzoskwinią i rodzynkami. Ryż powinien mieć po ugotowaniu kleistą konsystencję – najlepiej nadaje się do tego dania ryż mleczny.
więcej
Placki z dyni i włoszczyzny
Botanik powiedziałyby, że dynia to jagoda. Jednak w kuchni dynie nie wychodzą z roli warzyw. Miąższ dyni jest świetnym środkiem dietetycznym. Można z niego robić zupy, przetwory, piec ciasta, dodawać do surówek i makaronów. Wszechstronną dynię można również wykorzystać do pieczenia placków. Poniższy przepis wykorzystuje, oprócz dyni, również włoszczyznę, dzięki czemu placuszki są bardziej kolorowe i zawierają więcej witamin.
Placki wyśmienicie smakują z gęstą kwaśną śmietaną, jogurtem naturalnym, bądź samodzielnie zrobionym dipem. Wystarczy do powyżej wymienionego nabiału dodać czosnek/cebulę lub zioła. Możemy też przed usmażeniem dodać do masy posiekaną natkę pietruszki, co uczyni placuszki bardziej aromatycznymi.
więcej
Orzechowe naleśniki z jeżynami i lodami waniliowymi
W Polsce istnieje ok. 90 różnych gatunków jeżyn. Jednym z nich jest bardzo dobrze nam znana malina właściwa oraz wiele gatunków jeżyny czarnej. Wrzesień jest miesiącem, w którym czarnych jeżyn mamy w bród. Korzystajmy zatem póki możemy.
Poniższy przepis możemy traktować jako deser, jak i słodką kolacją. Naleśniki mogą być smażone tradycyjnie na oleju. Jednak polecam usmażenie na maśle, ponieważ powstały smak idealnie komponuje się z orzechami i aromatem czarnych jeżyn, a lody waniliowe dodają temu daniu/deserowi delikatności.
więcej
Papryki faszerowane
Obecnie można kupić dojrzałe papryki przez cały rok. Ale w sierpniu i wrześniu smakują chyba najbardziej – może dlatego, że są stosunkowo tanie i łatwo wybrać dorodne okazy. Papryki do faszerowania powinny być duże, bez przebarwień na wierzchu i fragmentów z miękką skórką – może to świadczyć o tym, że zaczynają się psuć. W tym przepisie wykorzystano mięso wołowe, ale niezależnie jakiego użyjemy warto kupić kawałek mięsa i poprosić o zmielenie w sklepie. Mamy wtedy pewność, że jemy mięso bez konserwantów i niechcianych wypełniaczy takich jak dodatkowy tłuszcz.
więcej
Gulasz z wołowiny z kurkami na piwie do klusek śląskich
Tym razem przepis na niedzielne pichcenie, kiedy za oknem słota. Z tego powodu poniższe danie zdecydowanie nie należy do najszybszych. Gulasz, szczególnie wołowy, gotuje się długo. Jednak jego aromatyczny, piwny zapach i głęboki smak usatysfakcjonuje każdego miłośnika dobrego jedzenia.
Gulasz to właściwie węgierskie danie narodowe i jedno z węgierskich dań i słów, które zystało status międzynarodowy. Pasterska potrawa z kawałków mięsa wzięła nazwę od słowa gulyás, oznaczającego pasterza wypasającego bydło. Gulasz wdarł się nawet do polityki. Węgierską odmianę socjalizmu określano jako „gulaszowy komunizm”, czyli ustrój stworzony z wielu składników i nie powielający bezkrytycznie wzorców radzieckich.
więcej
Placki z marchewki
Istnieje wiele odmian placków z marchewki. Tych z marchewki mrożonej nie trzeba obierać ani scierać na tarce. Innymi słowy: robi się je błyskawicznie! Placuszki przyrządzone są na słodko i można je podawać z dżemem, śmietaną, cukrem pudrem lub, tak jak poniżej, z serkiem mascarpone wymieszanym z odrobiną mleka.
więcej
Zabajone z lodami waniliowymi
Zabajone lub zabaglione to włoski deser, który najprawdopodobniej pochodzi z rejonu Dalmacji, czyli dzisiejszej Chorwacji. Tradycyjna wersja Zabajone zawiera słodkie, włoskie wino Marsala. Poniższy przepis jest bezalkoholowy – wino zastępuje w nim sok jabłkowy. Dzięki zawartości cytryny, lodów i małej ilości cukru deser jest lekki i orzeźwiający.
Zasadniczo polecam przygotowanie przepisu dla czterech osób. Można oczywiście przygotować Zabajone dla dwóch osób. Jednak przy mniejszej ilości składników trzeba uważać, aby piana nie rozgrzała się za bardzo i nie stężała.
więcej
Zapiekanka z makaronu i warzyw fitness
Jeśli znudzi nam się smak makaronu z sosem, możemy przygotować trochę inną wersję, jednak przyrządzoną na bazie tych samych składników. Taka zapiekanka to oryginalny i szybki sposób na obiad. Do tego, po wstawieniu do piekarnika dania, mamy czas dla siebie. Dodatkowo jest to danie bardzo sycące, a porcji z jednego naczynia żaroodpornego wychodzi bardzo dużo.
więcej
Sos bolognese z penne
Tyle odmian sosu bolognese ile kuchni, w których się go przygotowuje. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się w drugiej połowie XIX w., niedaleko Bolonii. Pomimo, że sos właśnie temu regionowi zawdzięcza swoje istnienie i sławę, to jest tam jadany jedynie w formie ragu, czyli bez makaronu. Poza granicami Italli sos podaje się zazwyczaj ze spaghetti lub lasagne. Ale poniższy przepis powstał na bazie makaronu penne, którego nazwa oznacza „piórko”.
więcej
Kurczak w pomidorach z kopytkami
Potrawa według poniższego przepisu smakuje najbardziej jeśli zostanie przyrządzona z kurczaka zagrodowego. Co to znaczy i jak go rozpoznać? W odróżnieniu od tzw. brojlera – hodowanego w klatkach i faszerowanego karmą stymulującą hormon wzrostu odpowiedzialny za wielkość drobiu – zagrodowy kurczak może biegać do woli. Taki kurczak jest zatem mniejszy. Nadmiar masy zrzuca plątając się tu i tam, a także uprawiając ulubiony sport drobiu, czyli grzebanie pazurem. Ważną cześcią potrawy oprócz mięsa są pomidory i kopytka. Aby potrawa powstała szybko należy skorzystać z mrożonych kopytek, które kosztują ok. 4,5 zł (opakowanie o wadze 450 g).
więcej
Zupa krem z pomidorów i marchewek
Czy zupa krem z pomidorów i marchewek jest zrobiona z warzyw, czy z owoców? Dziś, w odniesieniu do obu głównych składników tej oryginalnej w smaku zupy, istnieją pewne wątpliwości.
Zacznijmy od pomidora. Według klasyfikacji towarów spożywczych obowiązującej w Unii Europejskiej jest warzywem. U ujęciu botanicznym pomidor jest jednak… owocem. Odwrotnie rzecz ma się z marchewką. Z botanicznego punktu widzenia jest warzywem. Dyrektywy unijne uczyniły ją jednak owocem, ponieważ w Portugalii z marchwii robi się dżemy. Nawiasem mówiąc urzędnicy do warzyw zakwalifikowali także grzyby. Hmm…
Kiedyś warzywami nazywano jadalne części roślin, np. liście, owoce, bulwy, łodygi i korzenie, jedzone po ugotowaniu (zwane warzeniem). I wszystko było jasne.
więcej
Cukinie faszerowane
Cukinia vel kabaczek to zamaskowana pod innym kolorem i kształtem dynia zwyczajna. Wyhodowano ją po raz pierwszy we Włoszech. Stąd nazwa „cukinia” od włoskiego słowa „zucchina”, co można zdeszyfrować jako „małą dynię”. Warzywo jest wprawdzie niskokaloryczne i ma małą wartość odżywczą, ale wygląda za to dobrze i podobnie smakuje.
Zaskakujące, że kabaczek nie kumuluje w sobie metali ciężkich! Nie wiadomo dokładnie jak to robi. Wiadomo natomiast, że potrafi pięknie rosnąć, lecz w pewnym momencie stopuje i zaczyna się rozkładać. Tak reaguje na brak zapylenia. Dzieje się tak w regionach, gdzie z powodu dużego zanieczyszczenia pestycydami i środkami grzybobójczymi wyginęły pszczoły. Śpieszmy się jeść cukinię. Faszerowaną.
więcej
Ciastka francuskie ze szpinakiem i mozarellą
Opisane poniżej ciasteczka zrobione są z ciasta francuskiego i wytrawnego nadzienia, m.in. z mrożonego szpinaku. Ciasto francuskie najlepiej kupić w sklepie w postaci mrożonej. W sumie to jeden z bardziej praktycznych wynalazków kuchennych. Zrobienie samemu ciasta francuskiego zabiera mnóstwo czasu i nie ma pewności, że wyjdzie nam dobrze. Czemu? Odpowiedź jest prosta: w zasadzie to dwa ciasta – grunt i ciasto maślane. Trzeba uformować z nich warstwy, naprzemiennie układać i wprawnie wałkować, aby powstała wielowarstwowa struktura wyglądająca jak listki.
Trzeba tu jeszcze zdemaskować „francuskość” tego ciasta, które jest takie wyłącznie z nazwy. Nie zostało wymyślone we Francji. Znane są przykłady podobnych ciast ze starożytnej Grecji, Rzymu, czy Bliskiego Wschodu, np. turecka baklawa. A mimo to pierwszy przepis, który pojawił się ok. 1650 r. nosi nazwę „ciasto francuskie”. I tak już zostało. W Polsce pierwsze wzmianki na temat tego ciasta pojawiły się sto lat później. Na Kaszubach funkcjonuje legenda jakoby miejscowe „listkowe” ciasto rozpowszechniło się po pobycie Napoleona w Gdańsku w 1807 r.
więcej
Chłodnik buraczany
Na obiad, w upalne dni, nie ma nic lepszego niż zimna zupa, czyli chłodnik. Jednym z najbardziej tradycyjnych w naszej kuchni jest chłodnik botwinkowy. Kiedy już za późno na botwinkę warto skorzystać z zamrożonych buraczków z mieszanki „Barszcz ukraiński”. Przepis jest łatwy w przygotowaniu i smaczny. Przyniesie ochłodę w ciepły dzień i zachwyci swoją piękną barwą. Chłodnik ma również inne interesujące cechy. Starożytni Rzymianie uważali sok z buraka za afrodyzjak. Dziś wiadomo, że korzenie czerwonego buraka zawierają witaminy B complex i żelazo, które poprawiają kondycję naszej krwi, co pozytywnie wpływa na cały organizm.
więcej
Kotlety mielone ze szpinakiem
Są pewne potrawy, których wygląd jest nieskończenie powtarzalny i po prostu nudny. Sztandarowym przykładem jest kotlet mielony. Można jednak przy pomocy prostego triku poddać mielonego transformacji w zielonego, kotletowego superbohatera Hulk’a. Domownicy poczęstowani takim nietypowym mielonym będą mile zaskoczeni, zaś nasze dziecko zdecydowanie chętniej dokończy obiad. Do pełnej transformacji mielonego wystarczy jedna paczka szpinaku, kosztująca około 3,60 zł (450 g).
więcej
Melba w szklance
Upały nie odpuszczają. Żeby je złagodzić można sięgnąć po melbę, klasyczny deser lodowy, zrobiony z brzoskwiń i lodów waniliowych, ale podany w szklance.
Przygotowując melbę można zabawić gości lub rodzinę jego historią. Deser zawdzięcza swoją nazwę pseudonimowi australijskiej sopranistki Nelli Melba, sławnej w końcu XIX w. Podano go po raz pierwszy, aby uczcić jej występ w Londynie. Specjalnie na tę okazję sprowadzono z Francji sławnego mistrza kuchni Alexandra Escoffir’a, który przyrządził deser według własnego pomysłu. O ile śpiewaczkę zapomniano, jak wiele gwiazd estrady przed nią i po niej, to Francuz do dziś jest postacią legendarną. Zachowane i wymyślone przez niego przepisy kuchni francuskiej, a także podejście do zarządzania kuchnią, wciąż inspirują szefów kuchni na całym świecie. Apetyt zaostrzony – najwyższy czas na przygotowanie melby.
więcej
Sos kurkowy i kluski śląskie
Kurki, w dużych ilościach, pojawiają się w sklepach i na bazarkach warzywnych w lipcu i sierpniu. Tych, którym przypadnie do smaku zestaw sos kurkowy i kluski śląskie uspokajam, że sezon na te grzyby jest dość długi. Trwa od czerwca do października, a niewykorzystane kurki nadają się do mrożenia. Trzeba tylko pamiętać, że kurki zamrożone przez dłuższy czas mogą mieć lekko gorzki posmak.
Kurka (a właściwie pieprznik jadalny) jest w Polsce jednym z najczęściej występujących grzybów leśnych. Niestety, w niektórych rejonach Europy ten smaczny grzybek już zanika. Oby problemy z kurkami nie dotknęły Polski, ponieważ ten grzyb nie poddaje się uprawie. Wszelkie dotychczasowe próby zakończyły się podobno fiaskiem.
więcej
Tiramisu czereśniowe w szklance
Fala upałów nie ustępuje. Dlatego sięgam po kolejny orzeźwiający i zarazem pobudzający przepis, zawierający lody, czyli czereśniowe tiramisu w szklance.
Tiramisu to tak słynny deser, że – wydawałoby się – jest znany i popularny od wielu lat. Tymczasem ma dosyć krótką historię. Pierwszą wzmiankę na jego temat znaleźć można we włoskiej książce kucharskiej z lat 80. ubiegłego wieku. Nazwa deseru (tirami su) oznacza „uczyń mnie szczęśliwym”. Efekt uszczęśliwiania może być związany z działaniem kofeiny zawartej w deserze. Polacy wymyślili swoje własne, niekoniecznie związane z efektem uszczęśliwiania, tłumaczenie: „TyrajMisiu” :-)
Przygotowanie płynnej, owocowej i orzeźwiającej wersji tiramisu zajmuje parę minut i rzeczywiście sprawia wiele radości w trakcie jedzenia.
więcej
Koktajl malinowy z lodami
Koktajl malinowy z lodami robi się błyskawicznie i arcyłatwo. Nim sięgniecie po ten przepis warto uświadomić sobie, że maliny to nie tylko smaczny składnik letnich deserów, ale także bogate źródło przeciwutleniaczy, np. witaminy C czy kwasu elagowego, unieczynniającego związki rakotwórcze. W malinach znajduje się również kwercytyna, która wykazuje właściwości antyalergicze, stąd obecność tego związku w wielu preparatach przeciwalergicznych. Maliny to również składnik jednego z najsławniejszych na świecie likierów – francuskiego Chambord, produkowanego w przepięknej dolinie Loary.
więcej
Sos serowy w zapiekance z klusek śląskich
Poniższy przepis pokazuje dosyć nietypową i bardzo sytą zapiekankę, w której skład wchodzą kluski śląskie i sos serowy.
Jest wiele rodzajów sosu serowego. Do najbardziej znanych należą tradycyjny w kuchni angielskiej sos z sera Cheddar oraz jego francuski ekwiwalent sos Mornay, robiony na bazie sera Gruyere. Sos serowy ma w kuchni wiele zastosowań. Może być dodatkiem do mięs, makaronów, warzyw lub służyć jako dip do nachos. Sos ten świetnie się też nadaje do wszelkiego rodzaju zapiekanek ziemniaczanych, warzywnych i z makaronu.
więcej
Fasolka szparagowa z migdałami
W poszukiwaniu oryginalnych smaków – wbrew pozorom – nie musimy ani daleko szukać, ani długo nad nimi pracować. Wystarczy sięgnąć do zamrażarki po fasolkę szparagową, migdały i dwie przyprawy. Przygotowanie opisywanego tutaj dodatku do obiadu zabiera dosłownie parę minut. Wymagana jest odrobina czujności, żeby fasolka nie była zbyt miękka po wyjęciu z wody i nie należy przesadzać z chilli. W tym wypadku zacznijmy od szczypty tej przyprawy, co pozwoli zachować smakowy balans pomiędzy papryką i migdałami. Jeśli uznamy, że rzeczywiście potrzebujemy więcej mocy i nadal wyraźnie czujemy smak migdałów – możemy dodać kolejną szczyptę lub więcej. Smacznego!
więcej
Musaka z fasoli i bakłażana
Musaka to grecka zapiekanka przyrządzana zazwyczaj z jagnięciny, bakłażanów i parmezanu. Latem mamy zwykle mniejszą ochotę na mięso. Dlatego proponuję przygotowanie musaki warzywnej. Aby przyspieszyć przygotowanie potrawy można skorzystać z jednej z bardziej uniwerslanych mrożnych mieszanek warzywnych, a mianowicie leczo.
Jednym z głównych składników musaki jest warzywo, które w języku polskim nazywane jest wyjątkowo oryginalnie: bakłażan lub oberżyna. Długo sądzono, że bakłażan może być trujący. Okazało się, że zawiera w sobie tylko nikotynę – i to więcej, niż jakakolwiek inna roślina jadalna. Palaczy, których teraz zapewne zaintrygowałam muszę zmartwić. Dopiero 9 kg oberżyny daje ekwiwalent nikotyny z jednego papierosa.
więcej
Sałatka z pomidora i kalafiora z sosem pesto
Kalafior jest odmianą kapusty warzywnej. Część, którą przyrządzamy jest kwiatostanem tej rośliny i zwany jest romantycznie różą. Oprócz bogactwa witamin i mikroelemenów kalafior zawiera również olejki eteryczne, które daje się łatwo wyczuć przy gotowaniu. Zapach pochodzi od związków siarki wydzielających się w wysokiej temperaturze. Ciekawą odmianą tej rośliny jest kalafior fioletowy. Swoją niesamowitą barwę zawdzięcza antycyjanom – naturalnym barwnikom obecnym również w winie, a służącym m.in do barwienia witamin w tabletkach. Proponowana w tym wpisie sałatka może służyć jako dodatek do obiadu lub być samodzielna przekąską.
więcej
Curry z indyka i warzyw
Curry to nazwa charakterystycznej potrawy kuchni indyjskiej. Istnieje wiele jej odmian: curry z kurczaka, zielone tajskie curry, czerwone curry, brązowe curry ze Sri Lanki. Każde z nich ma inną kompozycje przypraw, ucieranych za każdym razem w możdzierzu ze świeżych składników. Na zachodzie nazwa „curry” kojarzy się raczej ze sproszkowaną mieszanką przypraw. Co ciekawe, zwyczaj mielenia przypraw „na zapas” został wprowadzony przez brytyjskich kolonizatorów i w samych Indiach do niedawna był rzadko spotykany.
Pamiętajmy, że ta przyprawa jest bardzo wrażliwa na wilgoć i światło dlatego trzymajmy ją zawsze w zamknięciu i z dala od źródeł światła.
więcej
Zupa krem z zielonego groszku
Zielony groszek swój smak i kolor zawdzięcza temu, że jest po prostu niedojrzały. W swojej finalnej wersji staje się żółtym i twardym nasionem grochu zwyczajnego, powszechnie znanym z tzw. grochówki. Z powodu swojej niedojrzałości groszek od dawna miał ambicje wychodzące daleko poza ściany garnka. Spełnił je przyczyniając się do wielkiego odkrycia naukowego. Gregor Mendel sformułował podstawowe prawa dziedziczenia cech w ramach badań nad krzyżowaniem grochu zwyczajnego. Jeśli ktoś, w ramach klasówki, niefortunnie potknął się na prawach dziedziczenia może się odgryźć groszkowi, i to błyskawicznie, robiąc z niego zupę krem. Zaczynamy!
więcej
Sos truskawkowy i pyzy ziemniaczane
Kiedy na zewnątrz jest gorąco i mamy, jak zwykle, niewiele czasu na zrobienie obiadu, warto sięgnąć po przepis na chłodno: sos truskawkowy z pyzami. Oczywiście z takim sosem można podać makaron czy ryż, ale 100 proc. gwarancję najedzenia dają, bez wątpienia, knedle i pyzy.
Truskawki, oprócz tego, że są cenione za walory smakowe i uznawane za afrodyzjak, zawierają także wiele obiecujących substancji chemicznych, np. fisetynę. Naukowcy od paru lat badają ten ciekawy związek z grupy flawonoidów, ponieważ może być pomocny w leczeniu przypadłości neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera.
więcej
Deser lodowy „Polska flaga”
Sezon na truskawki powoli się kończy. Grzechem byłoby nie podać jakiegoś przepisu z tymi owocami. Tym razem będzie to efektowny deser lodowy w naszych narodowych barwach. Polskie truskawki są znane z bogatego aromatu i smaku, ale w ostatnich latach największym światowym producentem truskawek stały są Chiny. Ceny azjatyckich truskawek są konkurencyjne zarówno w stosunku owoców z Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych. I może nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że jeszcze 2 lata temu Chiny były na 30 miejscu w rankingu producentów i eksporterów truskawek.
więcej
Obiad na szybko z soczewicy
Aż trudno uwierzyć, ale soczewica była uprawiana na ziemiach polskich już w neolicie i jest jednym z pięciu najzdrowszych produktów żywnościowych na świecie!
Jako nacja jesteśmy doskonale przystosowani do jedzenia soczewicy. To jedna z naszych prastarych potraw i organizmy Polaków powinny z łatwością ją „rozpoznawać”. Jej ziarna zawierają dużo kwasu foliowego i witaminy B1. Dzięki temu doskonale wpisują się do menu kobiet w ciąży. Dodatkowo zawierają błonnik ułatwiający trawienie i wiele minerałów. W 2006 roku amerykański magazyn „Health” uznał soczewicę za jeden z pięciu najzdrowszych produktów na świecie. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.
Skorzystałam z jeszcze innej zalety soczewicy – nie trzeba jej namaczać, jak np. grochu i gotuje się ją znacznie krócej. W ten sposób przyrządzenie soczewicy, w połączeniu z mrożoną mieszanką warzywną, pozwala na bardzo szybkie przygotowanie solidnego i oryginalnego obiadu.
więcej
Naleśniki gryczane ze szpinakiem i serem feta
Postanowiłam przygotować zdrowszą i ciekawszą wersję tradycyjnych naleśników. Dlaczego zdrowszą? Ponieważ opartą na mące gryczanej, a ziarna gryki należą do jednych z najzdrowszych ziaren zbóż. Oferują dużo witamin z grupy B i potrzebnych organizmowi soli mineralnych. Obok kaszy gryczanej również mąka z gryki należy do grona najzdrowszych produktów żywnościowych. Gryka zawiera dużo rutyny, która odpowiada za uszczelnianie naczyń krwionośnych. Produkty gryczane zalecane są osobom, które mają problemy z hemoroidami, żylakami, cerą naczyńkową lub często krwawią z nosa. Mąkę gryczaną można stosować do ciasta naleśnikowego, makaronów, klusek i oczywiście do słynnych w kuchni rosyjskiej blinów.
więcej
Zupa chińska
Istnieje wiele rodzajów zup chińskich. Najbardziej charakterystycznym składnikiem wielu z nich jest sos sojowy, który jest jednym z najstarszych sosów przyprawowych na świecie. Przygotowuje się go z ziaren soi, ryżu lub pszenicy, wody i soli. Jeszcze tylko trwająca dwa lata fermentacja i sos już jest gotowy! Receptura tego ciemnego, aromatycznego płynu, jak i jego konsystencja, różni się nieco w zależności od kraju. Najstarszą firmą produkującą sos sojowy jest Kikkoman. Powstała w 1603 r. w Japonii i obecnie jest najbardziej znaną firmą na świecie produkującą sos sojowy. Jednocześnie, co jest trochę niesamowite, jest to jedno z najdłużej działających przedsiębiorstw w historii świata! Poniżej podaję moją własną propozycję zupy chińskiej; oczywiście z sosem Kikkoman

Truskawkowe marzenie
Czasem w życiu zdarzają się niespodziewane wizyty. „Truskawkowe marzenie” jest idealne na takie sytuacje. Równie dobrze smakuje, kiedy chcemy zaskoczyć poczęstunkiem przyjaciół. Warto sięgnąć po ten ultraszybki, a jednocześnie pyszny przepis, choćby po to, żeby sprawdzić, że wystarczy zmiksować trzy składniki, aby otrzymać orzeźwiający drink w formie kruszonu. Porcja na ok. 800 ml – już od Was zależy, ile komu nalejecie Koszt: zaledwie 11 zł. Może być jeszcze taniej, jeśli kupicie mini szampana.

Sos pieczarkowy i kopytka
Pieczarki to najbardziej popularne grzyby jadalne w Europie. Jeszcze 100 lat temu danie z dodatkiem pieczarek uchodziło za wykwintne, a same pieczarki za towar ekskluzywny. Obecnie pieczarki uprawia się na dużą skalę. Polska należy do ich największych producentów i eksporterów na naszym kontynencie. Pieczarki same to ułatwiają. Jeżeli gleba jest odpowiednia, a warunki mikroklimatyczne optymalne, to z 1 metra kwadratowego można zebrać nawet 30 kg pieczarek.
Przepis na poniższe danie jest niesamowicie prosty. Sos składa się zaledwie z 3 składników! Najważniejsze są dobre pieczarki, które nadają mu głębokiego smaku i aromatu.
więcej
Gruszki Heleny
Deser Gruszki Heleny podano po raz pierwszy w 1865 r. Na początku nosił nazwę „Piękna Helena”, która wywodziła się od tytułu popularnej w owych czasach operetki Jacques’a Offenbacha (tego samego, który wprowadził do operetki taniec Kankan, w którym tancerki odsłaniają podwiązki). Wspomniana operetka cieszyła się tak wielkim wzięciem wśród mieszkańców Paryża, że stołeczne restauracje zaczęły podawać rozmaite dania nawiązujące w nazwie do imienia Heleny Trojańskiej. Do dziś przetrwał tylko przepis na przesmaczny deser Gruszki Heleny. Spożywano go podobno chętnie po spektaklach teatralnych.
więcej
Filety rybne po chińsku
W Polsce ryby jada się dość rzadko (poza regionami nadmorskimi). Ciągle przegrywają z mięsem, a szkoda, ponieważ ryby są lekkostrawne i zawierają wiele soli mineralnych, witamin i mikroelementów.
„Rybia” oferta w sklepach najczęściej ogranicza się do jednej lodówki z kilkoma rodzajami filetów. Nawet ta skromna oferta pozwala jednak przyrządzić ciekawe danie. Pamiętajmy, że ryby mrożone mają tę zaletę, że przygotowuje się je bardzo szybko. Nie spowalaniają nas również dodatki, ponieważ użyta w przepisie mieszanka chińska to również mrożonka, którą wrzucamy na patelnię wprost z opakowania. Cena dania dla 2/3 osób ok. 20 zł.
więcej
Risotto z zielonym groszkiem
Risotto, dzięki charakterystycznej nazwie, uznawane jest za potrawę typowo włoską. Jeśli prawdą jest, że przywiózł je Marco Polo z Chin (prawdopodobnie Słowanin z pochodzenia, skoro urodził się na terenie dzisiejszej Chorwacji), i znano podobną potrawę na Bliskim Wschodzie już w XI w., to najbardziej włoska w tym daniu jest nazwa. Gdy w przepisie nie ma wina możemy nawet powiedzieć, że jest to bardziej arabski pilaw, niźli włoskie risotto… Skądkolwiek pochodzi figuruje w jadłospisie człowieka od bardzo dawna, ponieważ danie łatwo przyrządzić, jest treściwe i smaczne. Czas na risotto!
więcej
Pieczeń cielęca z kopytkami
Pieczeń cielęca jest idealnym daniem na niedzielny rodzinny obiad, czy też sobotni – zrobiony wspólnie z przyjaciółką lub chłopakiem. Danie nie wymaga wiele zabiegów. Można pogawędzić w kuchni zaglądając od czasu do czasu do pieczeni. Żeby stała się pełnoprawnym obiadem trzeba coś do niej dodać, np. kopytka, które – już z powodu samej nazwy – pasują do pieczeni cielęcej. Danie dla 2-3 osób kosztuje też relatywnie mało. Użyta w tym przepisie szynka cielęca kosztowała niecałe 15 zł, kopytka 4,50 zł, dwie butelki soku jabłkowego jednodniowego 6 zł (większa część drugiej została podana do popicia). Reszta, którą można wycenić na ok. 5 zł, znajduje się praktycznie w każdej kuchni.
więcej
Sałatka z fasolki szparagowej
Zadziwiające, ale kilkaset lat temu w Polsce nie znano wielu warzyw, ponieważ… nie rosły w Europie. Dopiero epokowa, także w wymiarze kulinarnym, wyprawa Krzysztofa Kolumba spowodowała pojawienie się na naszym kontynencie warzyw, które od setek lat uprawiali rdzenni mieszkańcy Południowej i Środkowej Ameryki.
więcej
Makaron penne ze szpinakiem
Pamiętacie marynarza Popeye’a? Bohater amerykańskiej kreskówki z lat 30. nabierał niesamowitej siły po zjedzeniu puszki szpinaku. Długo popularne było przekonanie, że szpinak jest wyjątkowo bogatym źródłem żelaza. Niemiecki analityk żywności Emil von Wolff, określając zawartość żelaza w szpinaku, postawił przecinek w niewłaściwym miejscu, co spowodowało błędne przekonanie, że szpinak zawiera dziesięć razy więcej żelaza, niż w rzeczywistości.
więcej